Szokatlan dolog történt ezen a nyáron: két vöcsök a maltesholmi öböl magasságában, pontosan annak felezővonalánál tanyázott, azaz állandó jelleggel azon a helyen tartózkodott. Amikor megérkeztünk, ott voltak, amikor elmentünk, dettó. Buktak alá (halért? zöldért?), majd buktak fel a víz felszínére, az volt a helyük. A ludak inkább a part közelében úszkáltak, a hajók pedig kintebb húztak el.
Közben a ludak is elhúztak, a két vöcsök maradt. Hanem… Négy nappal ezelőtt csak egyiküket láttuk, s már rosszra gondoltam: annak a párját megölte egy csónak motorja, hogy magára hagyta az a jelenlévőt – nem tudhattuk, ugye az elmaradás okát. Ahhoz, hogy harmadik nap felbukkanjon az eltűnt, igaz, nem a szokott helyén, vagyis a párja közelében, hanem valahol félúton a part meg a régi helye között. Megint csak gyötört a kíváncsiság: véletlen, hogy máshol halászik, vagy a hűtlensége miatt büntetve van. Nem ismerjük a búbos vöcskök pszichéjét…
Ezen el lehet mosolyodni is, de tulajdonképpen erről van szó: itt élünk körbevéve állatokkal, és nem tudjuk, hogyan gondolkoznak, mi határozza meg a mozdulataikat, a szokásaikat. Hangot adnak ki, azzal kommunikálnak, és ők megértik egymást, de mi csak sejtjük, hogy mit hallunk, rosszabbik esetben belemagyarázunk valamit…
A kérdés, ha tovább megyünk ezen a “szálon”: embertársainkat értjük-e? Tudunk-e mindent a jelenünkről ? Lelőtték Olof Palme egykori svéd miniszterelnököt – hozzám, aki itt élek, jelenleg ez a kérdéskör áll közel. Szóval: végeztek vele az utcán, miközben járókelők a tett színhelyén voltak, s az özvegy látta is a merénylőt. Mégsem tudni, ki volt a gyilkos, és főként azt nem, hogy miért tette: mert Palme el akarta adni az országot a Szovjetuniónak? Vagy mert elárulta, elárulta volna a kurd ügyet? Túlságosan elítélte a dél-afrikai apartheid politikát? Esetleg valami másért.
Vagy vegyük a covidot. Alapvető dolgokat nem tudunk róla: kiszabadult a pokol egy wuhani laboratóriumból? Az ember által kreált pokol a vírus, azaz vegyi fegyver? Vagy valóban egy állatpiacról származik a baj, mint állítják?
És ha most megvan a szérum… Még azt sem tudjuk, ki kapja: aki már beteg volt? Vagy aki nem? Az öregekre hat-e? Amennyiben hat, mennyi ideig? És melyik vehető komolyan: az orosz meg a kínai szérum a covid ellen hatásos-e?
Millió kérdés.
Mikor nyugszunk már meg?
Visszajön-e a két vöcsök?
Gergely Tamás Mälar-parti séták sorozatában eddig megjelent írások:
Gergely Tamás: LÚDFÉLELEM – – Mälar-parti séták 1.
Gergely Tamás: SZÁRNYASZEGETT LÚD – Mälar-parti séták 2.
Gergely Tamás: BELARUSZ – Mälar-parti séták 3.
Gergely Tamás: ELTŰNT A NAPRAFORGÓ – Mälar-parti séták 4.
Gergely Tamás: KICSI KIS JUHARFÁNK – Mälar-parti séták 5.
Gergely Tamás: GAZ – Mälar-parti séták 6.
Gergely Tamás: SZÜRKEGÉM – Mälar-parti séták 7.
Gergely Tamás: DÚDOLÓ – Mälar-parti séták 8.
Gergely Tamás: ÉLÉSKAMRA – Mälar-parti séták 9.
Gergely Tamás: SÁNTI – Mälar-parti séták 10.
Gergely Tamás: A GONDOSSÁGRÓL – Mälar-parti séták 11.
Gergely Tamás: ESKÜVŐ A RÉTEN – Mälar-parti séták 12.
Gergely Tamás: HAJÓINK – Mälar-parti séták 13.
Gergely Tamás: KOPÁCS – Mälar-parti séták 14.
Gergely Tamás: KÁRÓKATONÁK – Mälar-parti séták 15.
Gergely Tamás: A FENT MEG A LENT – Mälar-parti séták 16.
Gergely Tamás: EGY ŐRÜLT – Mälar-parti séták 17.
Gergely Tamás: A BESZÉLŐ TACSI – Mälar-parti séták 18.
Gergely Tamás: VARJÚT ETET – Mälar-parti séták 19.
Gergely Tamás: SÜTŐ – Mälar-parti séták 20.
Gergely Tamás: ENYHÜLÉS – Mälar-parti séták 21.
Gergely Tamás: KÉT HATTYÚ – Mälar-parti séták 22.
Gergely Tamás: HÉT ALMA, TIZENEGY – Mälar-parti séták 23.
Gergely Tamás: RÁ – Mälar-parti séták 24.
Gergely Tamás: MEGIJED MÓKUS – Mälar-parti séták 25.
Gergely Tamás: Fény, fényes – Mälar-parti séták 26.
Gergely Tamás: BIZALOM – Mälar-parti séták 27.
Gergely Tamás: SZÜRKE GÉM ÚJRA – Mälar-parti séták 28.
Gergely Tamás: KORBÁCSOLJA A VIZET – Mälar-parti séták 29.
Gergely Tamás erdélyi magyar író, újságíró, szerkesztő 1952. augusztus 19-én született Brassóban. Középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar–francia szakos tanári diplomát (1975). Mint egyetemi hallgató részt vett a Stúdió 51 színi mozgalmában; tanári pályára lépve, előbb Tamásváralján, majd Halmiban tanított, 1979-től az Ifjúmunkás művelődési rovatának és irodalmi mellékletének szerkesztője volt.
1987-ben elhagyta Romániát és Svédországban telepedett le. A Ceaușescu-diktatúra bukása után felvette a kapcsolatot szülőföldjével, újra bekapcsolódott az erdélyi irodalmi és művészeti életbe. Újra publikál romániai magyar nyelvű lapokban (Brassói Lapok, Látó, Szabadság, Romániai Magyar Szó stb.). A stockholmi Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület (EMKES) munkáját is figyelemmel kíséri, ezen egyesület elsősorban az erdélyi és az Erdélyből elszármazott képzőművészek kiállításait támogatja. Részt vállalt az Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület Stockholm című kötetet megírásában Tar Károllyal (Lund), s Takács Gáborral (Kolozsvár), s a másik Takács Gáborral (Szentendre).
Gergely Tamás első írása az Utunkban jelent meg (1978), itt s a Korunk, Igaz Szó, Ifjúmunkás hasábjain szerepelt, közben az Igazság és Szatmári Hírlap azóta megszűnt ifjúsági oldalain (Fellegvár, Jelen) közölt. Mívesen szerkesztett és logikailag megfejthető groteszk novelláiban a beat-nemzedék elidegenedettségét és csalódottságát fejezi ki, ötletessége mögött mély emberséggel s a dolgok művészi érzékelésével.
Gergely Tamás a Lenolaj.hu oldalán megjelent összes alkotása
Legfrissebb hozzászólások