Bizony elég rég, húsz éve lehetett, hogy írtam egy hosszú mesét, meseregényt egy illatcseppecskéről. Råckstában laktunk éppen, ki-kisétáltunk a Mälar partjára, ott pillantottam meg egy tavaszi nap a vörös áfonya készülő termését.
Lélekben is közel álltam hozzá: szüleim idősek voltak, előre elsirattam őket ebben a mesében – melyből monológ is lett, folyóiratban közölték, valamilyen irodalmi vetélkedőn díjat nyert, aminek következményeként játszották. Végül kötetben is megjelent – szóval veszteségeim voltak, s ebben az érzékeny sztoriban fogalmazhattam meg azokat.
Mert Fifi küldetése lejár, hiába keresi égen és a Mälar fenekén. Feladatát nem találja. Rájön, hogy ő ugyanúgy eltűnik, mint ismerőse, Pára.
No de. Valami ikebana került a lakásunkba minap, s az egy idő után ”beadta a kulcsot”, vagyis a csokor virágai elhervadtak, ami maradt, egypár zöld ágacska, a vörös áfonyáé. Azokat Éva vízbe tette újra, s hát a tegnap boldogan mutatja, hogy az egyik ágacska végén ott ül egy kicsi kerek valami… a gyümölcse. Egy kis vörös áfonya bendőcske, még fehér. Viszont: a közepén van egy vörös mag, s ahogy estefelé vizsgálom, látom meg, hogy a héján is létezik egy kis pír. Igazi Fifi lesz belőle!
***
Gergely Tamás erdélyi magyar író, újságíró, szerkesztő 1952. augusztus 19-én született Brassóban. Középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar–francia szakos tanári diplomát (1975). Mint egyetemi hallgató részt vett a Stúdió 51 színi mozgalmában; tanári pályára lépve, előbb Tamásváralján, majd Halmiban tanított, 1979-től az Ifjúmunkás művelődési rovatának és irodalmi mellékletének szerkesztője volt.
1987-ben elhagyta Romániát és Svédországban telepedett le. A Ceaușescu-diktatúra bukása után felvette a kapcsolatot szülőföldjével, újra bekapcsolódott az erdélyi irodalmi és művészeti életbe. Újra publikál romániai magyar nyelvű lapokban (Brassói Lapok, Látó, Szabadság, Romániai Magyar Szó stb.). A stockholmi Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület (EMKES) munkáját is figyelemmel kíséri, ezen egyesület elsősorban az erdélyi és az Erdélyből elszármazott képzőművészek kiállításait támogatja. Részt vállalt az Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület Stockholm című kötetet megírásában Tar Károllyal (Lund), s Takács Gáborral (Kolozsvár), s a másik Takács Gáborral (Szentendre).
Gergely Tamás első írása az Utunkban jelent meg (1978), itt s a Korunk, Igaz Szó, Ifjúmunkás hasábjain szerepelt, közben az Igazság és Szatmári Hírlap azóta megszűnt ifjúsági oldalain (Fellegvár, Jelen) közölt. Mívesen szerkesztett és logikailag megfejthető groteszk novelláiban a beat-nemzedék elidegenedettségét és csalódottságát fejezi ki, ötletessége mögött mély emberséggel s a dolgok művészi érzékelésével.
Gergely Tamás a Lenolaj.hu oldalán megjelent összes alkotása
Gergely Tamás Vadmalac félpercesei a Lenolaj.hu oldalán
Gergely Tamás írásai a Káfé főnix irodalmi és fotóművészeti lap oldalán
Gergely Tamás rovata a Káfé főnix irodalmi és fotóművészeti lap oldalán
Legfrissebb hozzászólások