Vadmalacnak rossz napja volt. Valami keserűt olvasott gyilkos praktikákról, amitől mindenre meg mindenkire gyanakodni kezdett. S akkor lépett be barátja, komája, illetve akit korábban annak hitt.
”Te…?!”, kérdezte tőle.
Érezte a koma a megváltozott hangszínt, de a szürke égnek tudta be, ami már napok óta nyomta a lelkük.
“Semmi különös – válaszolta – megvan a mai norma – a koma favágó – és ma sem estem össze.”
Felakasztotta a bekecsét, levette a kucsmáját, letelepedett a kisszékre, ahonnan hallgatni szokta a mentorát.
“És mondd – bukott ki Vadmalacból a kérdés – te itt kinek mind hallgatózol?”
A koma a kérdésből csak az ellenséges hangot értette meg, a bekecse felé pillantott.
“És jelentesz is?”
***
Erre gondolt az író:
Elég sokan megfordultak bukaresti lakásunkban, barátok. Sejtettük, hogy van köztük olyan, aki – valószínűleg – kényszerűségből jelenti is, miről beszéltünk, nem tudom meg már soha, mert nem nézek utána, nem kértem ki a dossziémat a belügytől, és sajnálom tulajdonképpen azokat, akik besúgásra kényszerültek.
Viszont a téma aktuális volt, ugye, nemcsak a román, hanem a magyar fővárosban is, talán egész Kelet-Európában, és a történelem szele elérte Vadmalacot is, ott, a Bükkben, ahová menekült. Úgyhogy az ingerültsége motivált. De nem biztos, hogy a komájával szemben fair volt…
***
Gergely Tamás erdélyi magyar író, újságíró, szerkesztő 1952. augusztus 19-én született Brassóban. Középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar–francia szakos tanári diplomát (1975). Mint egyetemi hallgató részt vett a Stúdió 51 színi mozgalmában; tanári pályára lépve, előbb Tamásváralján, majd Halmiban tanított, 1979-től az Ifjúmunkás művelődési rovatának és irodalmi mellékletének szerkesztője volt.
1987-ben elhagyta Romániát és Svédországban telepedett le. A Ceaușescu-diktatúra bukása után felvette a kapcsolatot szülőföldjével, újra bekapcsolódott az erdélyi irodalmi és művészeti életbe. Újra publikál romániai magyar nyelvű lapokban (Brassói Lapok, Látó, Szabadság, Romániai Magyar Szó stb.). A stockholmi Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület (EMKES) munkáját is figyelemmel kíséri, ezen egyesület elsősorban az erdélyi és az Erdélyből elszármazott képzőművészek kiállításait támogatja. Részt vállalt az Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület Stockholm című kötetet megírásában Tar Károllyal (Lund), s Takács Gáborral (Kolozsvár), s a másik Takács Gáborral (Szentendre).
Gergely Tamás első írása az Utunkban jelent meg (1978), itt s a Korunk, Igaz Szó, Ifjúmunkás hasábjain szerepelt, közben az Igazság és Szatmári Hírlap azóta megszűnt ifjúsági oldalain (Fellegvár, Jelen) közölt. Mívesen szerkesztett és logikailag megfejthető groteszk novelláiban a beat-nemzedék elidegenedettségét és csalódottságát fejezi ki, ötletessége mögött mély emberséggel s a dolgok művészi érzékelésével.
Gergely Tamás a Lenolaj.hu oldalán megjelent összes alkotása
Gergely Tamás Vadmalac félpercesei a Lenolaj.hu oldalán
Gergely Tamás írásai a Káfé főnix irodalmi és fotóművészeti lap oldalán
Legfrissebb hozzászólások