Nem volt olyan könnyű a hetvenes években külföldi pénzt gyűjteni, pláne nyugatit s nem is csak azért, mert gyerekként nem ugorhattunk ki mondjuk Norvégiába egy marék apróért.
Mi azért megpróbáltuk. Nem a disszidálást, arról csak suttogó szüleinktől hallottunk hébe-hóba, hogy Jenő meg Marika disszidált, s már egy ausztriai táborból küldtek gyönyörű, szinte megszólaló képeslapot. És, hogy rájuk már egy szabad élet vár.
Ránk meg a Miskolc Kilián-déli benzinkút várt. Nyaranta korán reggel kiballagtunk a tetthelyre és figyeltük a külföldi rendszámú autókat. Mihelyt befutott egy, mi már ott is termettünk és ékes magyar nyelven pénzt kértünk tőlük, mert G Y Ű J T J Ü K. Szépen, tagoltan ejtettük ki a betűket, örült volna Szabóné az osztályfőnökünk, ha hallja. De az autósok nem mindig örültek gyűjtőszenvedélyünk ilyetén hangoztatásának, s megesett, hogy mérgesen vágtak hozzánk némi schillinget, (NDK) márkát, vagy éppen román lejt.
Egyszer aztán megfogtuk az isten lábát egy hatalmas svéd rendszámú autóbusz képében. Rajta negyven darab szőke, vigyorgó svéd turista. Szaladtunk oda a buszhoz és kézzel-lábbal mutogattuk, hogy pénzt, pénzt, pénzt akarunk és nem életet.
Az idegenvezető széles mosollyal invitált fel bennünket a Renault autóbuszra, még attól se féltünk, hogy esetleg csak húsz év múlva kerülünk elő, az ABBA együttes kivénhedt háttértáncosaiként s ő valamit mondott svédül, amire a többi svéd lelkesen bólogatott. Pillanatokon belül hatalmas gyűjtésbe kezdtek. Egy papírzacskóba dobálták a pénzt, közben olyik ránk pillantott s kacsintott egyet s mire végeztek színültig volt az a zacskó.
Királyok, fejedelmek, milliárdosok nem szállhattak volna le büszkébben a buszról, mint mi. Fogtuk óvatosan a zacskót, nehogy kiszakadjon és elvesszen a vagyon, s meg sem álltunk az első bokorig. Tízévesen még nem mindig gondolkodik az ember, oda megy, amerre a feje viszi. Minket a bokor mélyére vitt. Ott aztán az egyikünk zsebéből gyűrötten előkerülő Pajtás újságra öntöttük közös vagyonunkat.
Majd csak ültünk némán és néztük a temérdek 10-20-50 fillérest, ahogy szétfolyik az úttörő újságon. Azon a héten nem mentünk a benzinkút közelébe se, de rekedtre ettük magunkat fagylalttal.
***
Barta Zsolt alkotásai a Lenolaj.hu oldalán
Barta Zsolt. Miskolcon született de Budapesten él. Végzettségére nézve orientalista, múzeumpedagógus, no meg újságíró, de dolgozott már műtőssegédként, tejipari raktárosként, tanszéki könyvtárosként és főiskolai rektorként is. Általában sokat ír, mégis keveset, bár tudja, hogy nem kilóra megy. Írásai az ÉS-ben, a Holmiban, a Kalligramban, a Spanyolnáthában, az Irodalmi Jelenben és a Napkútban jelennek meg. Könyvet is írt. Eddig egyet.
Dr. Barta Zsolt: A mongol tűzkultusz
A tűz az emberiség egyik legelemibb élménye, és szinte minden kultúrában számtalan hiedelem, szokás, illetve vallási és profán képzet kapcsolódik hozzá. A tűz a hagyományos mongol kultúra egyik központi szimbóluma is, és sokrétű szerepkörrel bír a kultúra különböző szféráiban. A szerző neves mongolista, aki sokéves egyetemi oktatói tapasztalattal is rendelkezik. Doktori disszertációjának továbbdolgozott változatában tudományos alapossággal ismerteti, hogy milyen szerepet játszik a „tűz” a mongol kultúrában. Ennek keretében a szimbólumok világától a tűzhöz kapcsolódó szokások ismertetésén át a tűz rituális jelentőségéig a társadalmi és kulturális jelentések sokaságát elemzi. Sok olyan vallási és folklórszöveget közöl, amelyek a tudományos vizsgálatot élővé, érthetővé teszik. A mongol kultúra számunkra azért is fontos, mert a magyarság múltjával is összekapcsolódó hajdani lovas nomád világban gyökerezve, a jelenkorra egy sajátos, sokszínű hagyományt teremtett. Sok szempontból egzotikus jellege ellenére sok más sztyeppei eredetű vagy szibériai nép világképével, szokásaival a mongolokat többek között éppen a tűzkultusz több eleme kapcsolja össze. A kötet sokéves kutatómunka eredménye, amelyben egy konkrét kulturális jelenség vizsgálatán keresztül nyerhetünk bepillantást e távoli nép gondolkodásmódjába, szokásaiba, vallásába. Azoknak ajánljuk e munkát, akik hiteles forrásból kívánnak megismerkedni az emberi kultúra egyik legősibb elemét jelentő tűz sokrétű szimbolikájával és ennek a mongol kultúrában megjelenő változataival.
Legfrissebb hozzászólások