Csodabogár a Mälar-parton. Egy szürkegém. Elvegyülve a ludak között, mintha ő maga is lúd lenne, lúdnak tartaná magát. Másképp hogyan került volna közéjük? És érezné otthon magát…
Kirí persze a csapatból. Először is magasabb. Egy fejjel, meg még egy féllel. Mert nem is kucorodik össze, hogy lúdnak lássuk. Viszont a mozdulata a ludaké: éberen figyel, felemeli a ludakénál hosszabb csőrét.
Személyiségzavar tehát? Vagy elveszett, elkallódott, leszakadt a rajból? Mint Fekete István Kele névre hallgató gólyája – megsebesült? Eltűnt mellőle a raj, egyedül maradt? Ezernyi kérdés, amire választ nem találunk.
Közben a svéd közszolgálati rádió műsort sugároz kihalt állatfajokról, a mai rész egy picike madárról szól, amelyiknek mára csak a hangja maradt fenn: remegő, vékony, dísztelen, mint egy lehajló fejű fűszál halovány virága… A vékonycsőrű pólingról van szó (Numenius tenuirostris), mely valahol Szibériában élt, nyaralni pedig Marokkót választotta. Egy svéd madarász kétszer leutazott az afrikai országba, hogy fedezze fel magának azt a madarat, amelyikről hallott, írtak róla, de kevesen látták. Pezsgőt is bonthatott (vitt valójában magával), mert csoportja észrevette három példányát a pólingnak. Következő évben már csak egy tette meg Szibériából a nagy utat, s látták még éppen Magyarországon, de mára már valószínűleg eltűnt, s vele együtt a faj. Szomorú, nem?
Minden eltűnés szomorú.
Vajon Mälar-parti madarunkra is hasonló sors vár? Az ardea családnak valamelyik kihalófélben lévő fajtájához tartozna?
Egyszer láttuk még ugyanott, a vízhez egészen közel, a ludak közt, azután eltűnt – elhúzott a ludakkal délre? ”Elhúzott, mint egy vadliba”, ahogy harminc évvel ezelőtti menekülttáborunk Katija fejezte ki magát. Ki tudja?
Viszontlátjuk esetleg filigrán, elegáns alakját jövő tavasszal?
***
Gergely Tamás Mälar-parti séták sorozatában eddig megjelent írások:
Gergely Tamás: LÚDFÉLELEM – – Mälar-parti séták 1.
Gergely Tamás: SZÁRNYASZEGETT LÚD – Mälar-parti séták 2.
Gergely Tamás: BELARUSZ – Mälar-parti séták 3.
Gergely Tamás: ELTŰNT A NAPRAFORGÓ – Mälar-parti séták 4.
Gergely Tamás: KICSI KIS JUHARFÁNK – Mälar-parti séták 5.
Gergely Tamás: GAZ – Mälar-parti séták 6.
***
Gergely Tamás erdélyi magyar író, újságíró, szerkesztő 1952. augusztus 19-én született Brassóban. Középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar–francia szakos tanári diplomát (1975). Mint egyetemi hallgató részt vett a Stúdió 51 színi mozgalmában; tanári pályára lépve, előbb Tamásváralján, majd Halmiban tanított, 1979-től az Ifjúmunkás művelődési rovatának és irodalmi mellékletének szerkesztője volt.
1987-ben elhagyta Romániát és Svédországban telepedett le. A Ceaușescu-diktatúra bukása után felvette a kapcsolatot szülőföldjével, újra bekapcsolódott az erdélyi irodalmi és művészeti életbe. Újra publikál romániai magyar nyelvű lapokban (Brassói Lapok, Látó, Szabadság, Romániai Magyar Szó stb.). A stockholmi Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület (EMKES) munkáját is figyelemmel kíséri, ezen egyesület elsősorban az erdélyi és az Erdélyből elszármazott képzőművészek kiállításait támogatja. Részt vállalt az Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület Stockholm című kötetet megírásában Tar Károllyal (Lund), s Takács Gáborral (Kolozsvár), s a másik Takács Gáborral (Szentendre).
Gergely Tamás első írása az Utunkban jelent meg (1978), itt s a Korunk, Igaz Szó, Ifjúmunkás hasábjain szerepelt, közben az Igazság és Szatmári Hírlap azóta megszűnt ifjúsági oldalain (Fellegvár, Jelen) közölt. Mívesen szerkesztett és logikailag megfejthető groteszk novelláiban a beat-nemzedék elidegenedettségét és csalódottságát fejezi ki, ötletessége mögött mély emberséggel s a dolgok művészi érzékelésével.
Gergely Tamás a Lenolaj.hu oldalán megjelent összes alkotása
Gergely Tamás Vadmalac félpercesei a Lenolaj.hu oldalán
*
Kötetei
Módosítás (novellák, történetek, Forrás-kötet, 1981).
Latorcza kontinens: a döbbenet egypercesei. Marosvásárhely: Mentor, 1998. 88 p.
Torokcsavar (regény). Illusztráció: Maurits Ferenc. Csíkszereda: Bookart, 2010. 238 p.
Szépvölgyi mesék (meseregény Damó István rajzaival). Százhalombatta : Üveghegy, 2014. 46 p.
Vadmalac és a kitartott magas Cé (félpercesek). Százhalombatta: Üveghegy, 2015. 86 p.
Ki eteti a sirályokat? (anekdoták). Százhalombatta: Üveghegy, 2016. 134. p.
Fifi. Egy illatcsepp története (meseregény Damó István illusztrációival). Százhalombatta: Üveghegy, 2017. 38 p.
Az én Koreám (memoár). Százhalombatta: Üveghegy, 2018. 202 p.
VérHárs (két monológ). Százhalombatta: Üveghegy, 2020
Gergely Tamás KI ETETI A SIRÁLYOKAT 99+1 anekdota című kötetéből
*
GERGELY TAMÁS BÓDOG című szatirikus kisregénye a Magyar Elektronikus Könyvtárban
Legfrissebb hozzászólások