Meg kell írnom, ha már felkértek rá. Illetve, ha egy elírásból ilyen kedves feladat lett…
A zsiráf, ugye, az a hosszú nyakú állat, amelyik a fa tetejéről leeszi a leveleket. Nos, fák vannak Stockholmban is, ahol lakom, viszont a meleg, amit ők oly nagyra tartanak, hiányzik. Nyáron, mondjuk, eléri a tizenöt fokot is. Plusz, úgy értem.
Úgyhogy mi zsiráfot látni délre utazunk. A Serengeti Nemzeti Parkban, Afrikában lenne talán a legjobb, oda viszont még nem jutottunk el. Hanem az Állatkertbe Budapesten… Főként, hogy kisgyermekünk volt, összekötöttük hát a kolozsvári rokonlátogatást a zoo-val.
Megfigyeltem, hogy milyen óvatosan veszi el az ételt a zsiráf a gyerek kezéből – akkor legalábbis lehetett etetni őket. Sőt, a kaját ott helyben vásároltuk nekik. Pedig a zsiráf szája nagy, a gyerek keze kicsi, szinte leszívta, lenyalta az ételt, meg nem sértette volna.
No, de a gyerek megnőtt, a magyar főváros is megváltozott, legalábbis az én szememben, újabban nem járunk a budapesti állatkertbe. Kivárjuk a jobb időket. Unokát esetleg, világosabb eget a város fölött. Maradunk addig is egy hidegen országban, ha már az adatott.
***
Gergely Tamás erdélyi magyar író, újságíró, szerkesztő 1952. augusztus 19-én született Brassóban. Középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar–francia szakos tanári diplomát (1975). Mint egyetemi hallgató részt vett a Stúdió 51 színi mozgalmában; tanári pályára lépve, előbb Tamásváralján, majd Halmiban tanított, 1979-től az Ifjúmunkás művelődési rovatának és irodalmi mellékletének szerkesztője volt.
1987-ben elhagyta Romániát és Svédországban telepedett le. A Ceaușescu-diktatúra bukása után felvette a kapcsolatot szülőföldjével, újra bekapcsolódott az erdélyi irodalmi és művészeti életbe. Újra publikál romániai magyar nyelvű lapokban (Brassói Lapok, Látó, Szabadság, Romániai Magyar Szó stb.). A stockholmi Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület (EMKES) munkáját is figyelemmel kíséri, ezen egyesület elsősorban az erdélyi és az Erdélyből elszármazott képzőművészek kiállításait támogatja. Részt vállalt az Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület Stockholm című kötetet megírásában Tar Károllyal (Lund), s Takács Gáborral (Kolozsvár), s a másik Takács Gáborral (Szentendre).
Gergely Tamás első írása az Utunkban jelent meg (1978), itt s a Korunk, Igaz Szó, Ifjúmunkás hasábjain szerepelt, közben az Igazság és Szatmári Hírlap azóta megszűnt ifjúsági oldalain (Fellegvár, Jelen) közölt. Mívesen szerkesztett és logikailag megfejthető groteszk novelláiban a beat-nemzedék elidegenedettségét és csalódottságát fejezi ki, ötletessége mögött mély emberséggel s a dolgok művészi érzékelésével.
Gergely Tamás a Lenolaj.hu oldalán megjelent összes alkotása
Gergely Tamás Vadmalac félpercesei a Lenolaj.hu oldalán
Gergely Tamás írásai a Káfé főnix irodalmi és fotóművészeti lap oldalán
Legfrissebb hozzászólások