Megvan a harácsolás elleni hormon, azaz harácsolás elleni módszer.
Látja mindenki: akinek jól megy dolga, nagy a hasa, s hát jó dolga többnyire azoknak van manapság, akik harácsolnak. Príma szimatuk van arra, felfedezzék, hol a pénz, legtöbbjük zseniálisan politizál, a lényeg: nem aggódni, nem problematizálni, kerülni az etikát, mindent, ami a moralitással összefügg. Csakis a dagadó hast nézni, s minél nagyobbra dagad, annál közelebb kerülni hozzá. A húsos fazékhoz.
Na most az általam feltalált módszer az, hogy minél nagyobb a has, annál többet kell adni neki. Hadd legyen még nagyobb, még nagyobb, legyen gömböc, mint a mesében. Mert –
Mert népi bölcsesség, vagyis nem én találtam ki, minden göböc kifakad. Minél nagyobb, annál hamarabb. Fakad ki. S nem lesz akkor, aki harácsoljon. Érthető, nem?
Kérem is rá azonnal a kopirájtot!
***
Erre gondolt az író:
Van nekem egy ilyen, a blődli felé hajló sorozatom: a KOPIRÁJT. Nem teljesen blődli, csak a hangulata, tulajdonképpen km, oly dolgokra hívja fel a figyelmet, viszont tudatában van annak, hogy komoly dolgokra nincs megoldás. Legalábbis nem félblődli stílusban. Hogy feltaláltam volna a diktátor-hormon ellenszerét, ki hiszi el, de legalább nevetve tudatosodik bennünk, hogy mi a rossz. Vagy, hogy a mindennapi harácsolásról posztolók tudják, hogy minden gömböc kipukkad, de csak jelképesen történik…
Nyilván alkalom is kell ezek megírásához, hely a publikálásukhoz. A Sall László által szerkesztett Két évszak jó helynek bizonyult, ott a kíváncsi többet is megtalál. A harmadik évszak hallgatós volt, most, hogy nyugdíjaznak, talán feléled a rovat is.
A mostani ”kopirájt” egy konkrét képmontázs alapján készült, onnan az ötlet, de az igazságát sok-sok keserű Facebook-posztoló határozta meg.
***
Gergely Tamás erdélyi magyar író, újságíró, szerkesztő 1952. augusztus 19-én született Brassóban. Középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar–francia szakos tanári diplomát (1975). Mint egyetemi hallgató részt vett a Stúdió 51 színi mozgalmában; tanári pályára lépve, előbb Tamásváralján, majd Halmiban tanított, 1979-től az Ifjúmunkás művelődési rovatának és irodalmi mellékletének szerkesztője volt.
1987-ben elhagyta Romániát és Svédországban telepedett le. A Ceaușescu-diktatúra bukása után felvette a kapcsolatot szülőföldjével, újra bekapcsolódott az erdélyi irodalmi és művészeti életbe. Újra publikál romániai magyar nyelvű lapokban (Brassói Lapok, Látó, Szabadság, Romániai Magyar Szó stb.). A stockholmi Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület (EMKES) munkáját is figyelemmel kíséri, ezen egyesület elsősorban az erdélyi és az Erdélyből elszármazott képzőművészek kiállításait támogatja. Részt vállalt az Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület Stockholm című kötetet megírásában Tar Károllyal (Lund), s Takács Gáborral (Kolozsvár), s a másik Takács Gáborral (Szentendre).
Gergely Tamás első írása az Utunkban jelent meg (1978), itt s a Korunk, Igaz Szó, Ifjúmunkás hasábjain szerepelt, közben az Igazság és Szatmári Hírlap azóta megszűnt ifjúsági oldalain (Fellegvár, Jelen) közölt. Mívesen szerkesztett és logikailag megfejthető groteszk novelláiban a beat-nemzedék elidegenedettségét és csalódottságát fejezi ki, ötletessége mögött mély emberséggel s a dolgok művészi érzékelésével.
Gergely Tamás Kopirájt című sorozata a Lenolaj.hu oldalán
Gergely Tamás Kopirájt sorozata a Két évszak oldalán
Gergely Tamás a Lenolaj.hu oldalán megjelent összes alkotása
Gergely Tamás Vadmalac félpercesei a Lenolaj.hu oldalán
Gergely Tamás írásai a Káfé főnix irodalmi és fotóművészeti lap oldalán
Legfrissebb hozzászólások