Palántaként kerültek hozzánk, a Lidlben vásároltuk őket. Négy francia paradicsompalánta, mindeniknek neve, ”buletinja” vagyis törzskönyvezve, s mindenik másfajta, kettő közülük vörös, a harmadik lila, a negyedik meg egyenesen zölden érett. Talán megkéstünk velük, későre virágoztak ki. Ebben az évben a melegre várni kellett itt Stockholmban.
Éva hat négyzetméteres kertjének a jobb külső sarkába kerültek, közel a fotelekhez, s vártuk, vártuk, hogy kivirágozzanak. Öntöztük is rendesen.
Nemhiába: a magasra nőtt paradicsomon megjelent sok kis sárga csillag vagyis a jellegzetes hatágú, kedves-sárga színű virág, s azok hirtelen vetekedni kezdtek, hogy melyiknek legyen hamarabb termése. Lett is, már nem emlékszem pontosan, de körülbelül két tucat. Jellegzetes ízű édes, szóval egyáltalán nem hasonlítottak az üzletből vásárolt török vagy spanyol paradicsoméra.
No, de Északon a hideg hamar érkezik, a fagy elől a virágokat be kellett menteni – termésük már úgysem lesz, hát virágként hadd díszítsék az íróasztalunk. Szépek voltak, üdék, vidámak, míg egyszer csak le nem hajtották a fejük, be nem csukódtak. Viszont: időközben gyökeret eresztettek, s már a jövőjükre gondoltunk a meleg teraszon, de hát – a paradicsom nem évelő, és kitelelni nem tudjuk, úgyhogy amikor a zöldjük elfogyott, a szemétbe kerültek.
Ám a kitartásuk példamutató volt, és a színükkel is örömöt szereztek.
***
Gergely Tamás erdélyi magyar író, újságíró, szerkesztő 1952. augusztus 19-én született Brassóban. Középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar–francia szakos tanári diplomát (1975). Mint egyetemi hallgató részt vett a Stúdió 51 színi mozgalmában; tanári pályára lépve, előbb Tamásváralján, majd Halmiban tanított, 1979-től az Ifjúmunkás művelődési rovatának és irodalmi mellékletének szerkesztője volt.
1987-ben elhagyta Romániát és Svédországban telepedett le. A Ceaușescu-diktatúra bukása után felvette a kapcsolatot szülőföldjével, újra bekapcsolódott az erdélyi irodalmi és művészeti életbe. Újra publikál romániai magyar nyelvű lapokban (Brassói Lapok, Látó, Szabadság, Romániai Magyar Szó stb.). A stockholmi Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület (EMKES) munkáját is figyelemmel kíséri, ezen egyesület elsősorban az erdélyi és az Erdélyből elszármazott képzőművészek kiállításait támogatja. Részt vállalt az Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület Stockholm című kötetet megírásában Tar Károllyal (Lund), s Takács Gáborral (Kolozsvár), s a másik Takács Gáborral (Szentendre).
Gergely Tamás első írása az Utunkban jelent meg (1978), itt s a Korunk, Igaz Szó, Ifjúmunkás hasábjain szerepelt, közben az Igazság és Szatmári Hírlap azóta megszűnt ifjúsági oldalain (Fellegvár, Jelen) közölt. Mívesen szerkesztett és logikailag megfejthető groteszk novelláiban a beat-nemzedék elidegenedettségét és csalódottságát fejezi ki, ötletessége mögött mély emberséggel s a dolgok művészi érzékelésével.
Gergely Tamás a Lenolaj.hu oldalán megjelent összes alkotása
Gergely Tamás Vadmalac félpercesei a Lenolaj.hu oldalán
Gergely Tamás írásai a Káfé főnix irodalmi és fotóművészeti lap oldalán
Legfrissebb hozzászólások