Hogy ki volt Hovatovább kapitány, arra ma már csak kevesen emlékeznek. Még a nagy CsüngőBüngő Erdőben történt, hogy egy ízben háborúra keveredtek egymással a zöld és a kék manók. Püfölték a másikat rothadt almával, szottyadt körtével, már a Nap is szilvalétől csurgott, amikor felharsant a kürt:
Hovatovább kapitány megérkezett!
Összetanakodtak a manók, senki nem értette, ki ez, miért jött, egyszóval mit akar.
Ősz öreg manó lépett a tisztásra, kiskocsin egy sündisznót húzott.
– Ki ez?- kérdezték a megdöbbent manók.
– Ő az igazmondó sün. Kérdezzetek tőle valamit!
Hosszas tanakodás után a következő kérdést fogalmazták meg a manók:
– Miért nem zöldek a kékek, avagy miért nem kékek a zöldek?
A sündisznó nagyot kacagott:
– Okosabbat nem is kérdezhettetek volna. Menjetek ki valamennyien éjfélkor az erdőbe, s meglátjátok, sötétben minden manó egyforma!
Hovatovább kapitány fogta erre a kis szekeret, és ahogy jött, úgy el is tűnt vele.
Azóta béke honol a manók között.
Barta Zsolt alkotásai a Lenolaj.hu oldalán
Barta Zsolt. Miskolcon született de Budapesten él. Végzettségére nézve orientalista, múzeumpedagógus, no meg újságíró, de dolgozott már műtőssegédként, tejipari raktárosként, tanszéki könyvtárosként és főiskolai rektorként is. Általában sokat ír, mégis keveset, bár tudja, hogy nem kilóra megy. Írásai az ÉS-ben, a Holmiban, a Kalligramban, a Spanyolnáthában, az Irodalmi Jelenben és a Napkútban jelennek meg. Könyvet is írt. Eddig egyet.
Dr. Barta Zsolt: A mongol tűzkultusz
A tűz az emberiség egyik legelemibb élménye, és szinte minden kultúrában számtalan hiedelem, szokás, illetve vallási és profán képzet kapcsolódik hozzá. A tűz a hagyományos mongol kultúra egyik központi szimbóluma is, és sokrétű szerepkörrel bír a kultúra különböző szféráiban. A szerző neves mongolista, aki sokéves egyetemi oktatói tapasztalattal is rendelkezik. Doktori disszertációjának továbbdolgozott változatában tudományos alapossággal ismerteti, hogy milyen szerepet játszik a „tűz” a mongol kultúrában. Ennek keretében a szimbólumok világától a tűzhöz kapcsolódó szokások ismertetésén át a tűz rituális jelentőségéig a társadalmi és kulturális jelentések sokaságát elemzi. Sok olyan vallási és folklórszöveget közöl, amelyek a tudományos vizsgálatot élővé, érthetővé teszik. A mongol kultúra számunkra azért is fontos, mert a magyarság múltjával is összekapcsolódó hajdani lovas nomád világban gyökerezve, a jelenkorra egy sajátos, sokszínű hagyományt teremtett. Sok szempontból egzotikus jellege ellenére sok más sztyeppei eredetű vagy szibériai nép világképével, szokásaival a mongolokat többek között éppen a tűzkultusz több eleme kapcsolja össze. A kötet sokéves kutatómunka eredménye, amelyben egy konkrét kulturális jelenség vizsgálatán keresztül nyerhetünk bepillantást e távoli nép gondolkodásmódjába, szokásaiba, vallásába. Azoknak ajánljuk e munkát, akik hiteles forrásból kívánnak megismerkedni az emberi kultúra egyik legősibb elemét jelentő tűz sokrétű szimbolikájával és ennek a mongol kultúrában megjelenő változataival.
Legfrissebb hozzászólások