Ha a len virágára gondolok, az a park jut eszembe Ockelbo közelében, egy parcella lenmaggal volt bevetve, mi pont a virágzásra értünk oda Évával meg a Kisfiúval, s hát amíg behatárolt horizontunk engedte, csak a lenvirág kékjét láttuk. Elöntött engem ott a béke. A lelkemet. Milyen kár, hogy egyes politikai pártok is a len virágát választották szimbólumnak, de még azok sem tudnak elidegeníteni – én azt feltétel nélkül imádom.
Pár évig létezett egy üzlet az Odengatanon Stockholmban, a munkahelyem közelében, amelyik csak lenből készült textíliát árusított, de belebukott, amin nem csodálkozom. Nem megy a lenből készült terítő a mai modern világban, ráadásul emelt áron. Meg hát ”hideg”. Váltig csodálkozom, hogy abból a meleg virágú növényből annyira tapintásra hideg anyagot készítenek…
No de az olaj lnianyra visszatérve: a lengyel üzlet, amelyik árusítja, a közelünkben dugta ki a fejét, újabban onnan vásároljuk a Pick-szalámit például. A libamellet, a mákos rétest. No és ők tartják a polcukon a lenolajat. Az Isten tartsa meg a jó szokásuk!
***
Fotók: Gergely Tamás
Előző részek:
Gergely Tamás: Odengatan/A FLEGMA
Gergely Tamás: Odengatan KOLDUSOK
Gergely Tamás: Odengatan MUTASSAM?
Gergely Tamás: Odengatan – KINEK NÉZEK KI?
Gergely Tamás: LUCIFER – További kapcsolódó alkotás: Gergely Tamás: LUCIFER (Anekdota)
Gergely Tamás: Hogy velem mik történnek! Összegubancol
***
Gergely Tamás erdélyi magyar író, újságíró, szerkesztő 1952. augusztus 19-én született Brassóban. Középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar–francia szakos tanári diplomát (1975). Mint egyetemi hallgató részt vett a Stúdió 51 színi mozgalmában; tanári pályára lépve, előbb Tamásváralján, majd Halmiban tanított, 1979-től az Ifjúmunkás művelődési rovatának és irodalmi mellékletének szerkesztője volt.
1987-ben elhagyta Romániát és Svédországban telepedett le. A Ceaușescu-diktatúra bukása után felvette a kapcsolatot szülőföldjével, újra bekapcsolódott az erdélyi irodalmi és művészeti életbe. Újra publikál romániai magyar nyelvű lapokban (Brassói Lapok, Látó, Szabadság, Romániai Magyar Szó stb.). A stockholmi Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület (EMKES) munkáját is figyelemmel kíséri, ezen egyesület elsősorban az erdélyi és az Erdélyből elszármazott képzőművészek kiállításait támogatja. Részt vállalt az Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület Stockholm című kötetet megírásában Tar Károllyal (Lund), s Takács Gáborral (Kolozsvár), s a másik Takács Gáborral (Szentendre).
Gergely Tamás első írása az Utunkban jelent meg (1978), itt s a Korunk, Igaz Szó, Ifjúmunkás hasábjain szerepelt, közben az Igazság és Szatmári Hírlap azóta megszűnt ifjúsági oldalain (Fellegvár, Jelen) közölt. Mívesen szerkesztett és logikailag megfejthető groteszk novelláiban a beat-nemzedék elidegenedettségét és csalódottságát fejezi ki, ötletessége mögött mély emberséggel s a dolgok művészi érzékelésével.
Gergely Tamás a Lenolaj.hu oldalán megjelent összes alkotása
Gergely Tamás Vadmalac félpercesei a Lenolaj.hu oldalán
Gergely Tamás írásai a Káfé főnix irodalmi és fotóművészeti lap oldalán
Legfrissebb hozzászólások