Tekintve, hogy az anyaországi magyarok kisebbség-empátiája közel esik a nullához, tisztelet a kivételnek, idejét látnám egy lakosság-cserének. Így nézne ki:
Aki ma Magyarországon él, magyar állampolgár, és nem érti, hogy az erdélyi, felvidéki, stb. kisebbségi magyar miért panaszkodik szomorú helyzetére, anyagi és szellemi romlására a diaszpórának, kisebbségnek, a szüntelen beolvasztási kísérletekre, az cseréljen hazát azokkal, akik a kisebbségi létet nem választották, hanem a nyakukba szakadt.
Ne lehessen választani utódállamot, hanem kisorsolnák, ki hova szakadjon. Esetleg családostul. Kapja meg az illető állampolgárságot, amikor átlépi a határt, ugyanakkor veszítse el automatikusan a magyart. Magyar zászlót vihet magával, de kopott- szakadtat a számára kiutalt erdélyi, felvidéki, stb. házban is talál, mert azt féltve őrizték.
A kopirájtot természetesen kérem magamnak.
***
Erre gondolt az író
Talán kitalálta az olvasó, hogy az író erősen felindult állapotában szokta ezt a kopirájtot megfogalmazni. Amikor szűakgyúak azt szimulálták, hogy ő román, mert Brassóban született.
***
Gergely Tamás erdélyi magyar író, újságíró, szerkesztő 1952. augusztus 19-én született Brassóban. Középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar–francia szakos tanári diplomát (1975). Mint egyetemi hallgató részt vett a Stúdió 51 színi mozgalmában; tanári pályára lépve, előbb Tamásváralján, majd Halmiban tanított, 1979-től az Ifjúmunkás művelődési rovatának és irodalmi mellékletének szerkesztője volt.
1987-ben elhagyta Romániát és Svédországban telepedett le. A Ceaușescu-diktatúra bukása után felvette a kapcsolatot szülőföldjével, újra bekapcsolódott az erdélyi irodalmi és művészeti életbe. Újra publikál romániai magyar nyelvű lapokban (Brassói Lapok, Látó, Szabadság, Romániai Magyar Szó stb.). A stockholmi Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület (EMKES) munkáját is figyelemmel kíséri, ezen egyesület elsősorban az erdélyi és az Erdélyből elszármazott képzőművészek kiállításait támogatja. Részt vállalt az Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület Stockholm című kötetet megírásában Tar Károllyal (Lund), s Takács Gáborral (Kolozsvár), s a másik Takács Gáborral (Szentendre).
Gergely Tamás első írása az Utunkban jelent meg (1978), itt s a Korunk, Igaz Szó, Ifjúmunkás hasábjain szerepelt, közben az Igazság és Szatmári Hírlap azóta megszűnt ifjúsági oldalain (Fellegvár, Jelen) közölt. Mívesen szerkesztett és logikailag megfejthető groteszk novelláiban a beat-nemzedék elidegenedettségét és csalódottságát fejezi ki, ötletessége mögött mély emberséggel s a dolgok művészi érzékelésével.
Gergely Tamás Kopirájt című sorozata a Lenolaj.hu oldalán
Gergely Tamás Kopirájt sorozata a Két évszak oldalán
Gergely Tamás a Lenolaj.hu oldalán megjelent összes alkotása
Gergely Tamás Vadmalac félpercesei a Lenolaj.hu oldalán
Gergely Tamás írásai a Káfé főnix irodalmi és fotóművészeti lap oldalán
Legfrissebb hozzászólások