Bekövetkezett ezen az őszön is az, amit korábban tapasztaltunk, s amit tulajdonképpen vártunk: a kis juharfa a Mälar-parti tisztás felső szegletében elsőnek váltott zöldből az ősz színeibe. Nem egyszerre, hanem rézsútosan sárgába, vörösbe, majd egy hét múlva a teljes lombozata rozsdaszínű lett.
Hogy miért ő az első, nem tudjuk. Mert ő juharfa, a többi tölgy meg hárs meg ki tudja mi? Mert egyedül áll, a szél jobban éri? Mert van valami a talajban, ami elősegíti a korai színváltást? Mindegy – a látvány szép, s a kérdések maradnak.
Van egy svéd sláger, amit én, a bevándorló is kívülről fújok, egy igen dinamikus, tulajdonképpen nem is a tartalma kedvelteti meg, hanem a lendület, az életigenlés, ami abban rejlik. Nos, az énekesnő, aki jó pár évvel ezelőtt elénekelte, divatba hozta, most halt meg a napokban. Nem is tudtam róla, én a hang alapján egy másik énekesnőre tippeltem, mindegy. Anita Lindblom, mert így hívták, bizonyos dolgokban megelőzte a korát: dalai érzékiségükkel lepték meg a kortársakat, s amikor életvitele miatt a bulvár lapok állandó kedvenc témája lett, elköltözött az országból, Franciaországba, ott is halt meg.
Visszatérve a Mälar-partra, elegánsan úgy is válaszolhatom meg a juharfa-dilemmát, hogy színesedhet kis juharfánk ahogyan kedve tartja, senki nem bántja, nem szólja meg, hiszen a környezet, a Mälar-part toleráns.
A sláger, a Sånt är livet (Ilyen az élet) él, több évtizeddel később is sugározzák állami meg kereskedelmi adókban. Akkor most Svédországban volt jelen Lindbom, kérdem vagy Franciaországban?
Vajon? Vajon toleráns-e? Hiszen alatta, s pár méterrel odébb s az egész tisztáson harc folyik a növények között: nemcsak a Kerek-erdő fái nőnek amilyen magasra csak tudnak, hogy övék legyen a fény, hanem a sima fű is, a virágok is állandó harcban állnak egymással. Elmenni nem tudnak, hiszen gyökerük köti, de előznek, igyekeznek megelőzni egymást, s aki a szívósabb, az nyer. Sånt är livet…
***
Gergely Tamás Mälar-parti séták sorozatában eddig megjelent írások:
Gergely Tamás: LÚDFÉLELEM – – Mälar-parti séták 1.
Gergely Tamás: SZÁRNYASZEGETT LÚD – Mälar-parti séták 2.
Gergely Tamás: BELARUSZ – Mälar-parti séták 3.
Gergely Tamás: ELTŰNT A NAPRAFORGÓ – Mälar-parti séták 4.
Gergely Tamás: KICSI KIS JUHARFÁNK – Mälar-parti séták 5.
Gergely Tamás erdélyi magyar író, újságíró, szerkesztő 1952. augusztus 19-én született Brassóban. Középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szerzett magyar–francia szakos tanári diplomát (1975). Mint egyetemi hallgató részt vett a Stúdió 51 színi mozgalmában; tanári pályára lépve, előbb Tamásváralján, majd Halmiban tanított, 1979-től az Ifjúmunkás művelődési rovatának és irodalmi mellékletének szerkesztője volt.
1987-ben elhagyta Romániát és Svédországban telepedett le. A Ceaușescu-diktatúra bukása után felvette a kapcsolatot szülőföldjével, újra bekapcsolódott az erdélyi irodalmi és művészeti életbe. Újra publikál romániai magyar nyelvű lapokban (Brassói Lapok, Látó, Szabadság, Romániai Magyar Szó stb.). A stockholmi Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület (EMKES) munkáját is figyelemmel kíséri, ezen egyesület elsősorban az erdélyi és az Erdélyből elszármazott képzőművészek kiállításait támogatja. Részt vállalt az Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület Stockholm című kötetet megírásában Tar Károllyal (Lund), s Takács Gáborral (Kolozsvár), s a másik Takács Gáborral (Szentendre).
Gergely Tamás első írása az Utunkban jelent meg (1978), itt s a Korunk, Igaz Szó, Ifjúmunkás hasábjain szerepelt, közben az Igazság és Szatmári Hírlap azóta megszűnt ifjúsági oldalain (Fellegvár, Jelen) közölt. Mívesen szerkesztett és logikailag megfejthető groteszk novelláiban a beat-nemzedék elidegenedettségét és csalódottságát fejezi ki, ötletessége mögött mély emberséggel s a dolgok művészi érzékelésével.
Gergely Tamás a Lenolaj.hu oldalán megjelent összes alkotása
Gergely Tamás Vadmalac félpercesei a Lenolaj.hu oldalán
*
Kötetei
Módosítás (novellák, történetek, Forrás-kötet, 1981).
Latorcza kontinens: a döbbenet egypercesei. Marosvásárhely: Mentor, 1998. 88 p.
Torokcsavar (regény). Illusztráció: Maurits Ferenc. Csíkszereda: Bookart, 2010. 238 p.
Szépvölgyi mesék (meseregény Damó István rajzaival). Százhalombatta : Üveghegy, 2014. 46 p.
Vadmalac és a kitartott magas Cé (félpercesek). Százhalombatta: Üveghegy, 2015. 86 p.
Ki eteti a sirályokat? (anekdoták). Százhalombatta: Üveghegy, 2016. 134. p.
Fifi. Egy illatcsepp története (meseregény Damó István illusztrációival). Százhalombatta: Üveghegy, 2017. 38 p.
Az én Koreám (memoár). Százhalombatta: Üveghegy, 2018. 202 p.
VérHárs (két monológ). Százhalombatta: Üveghegy, 2020
Gergely Tamás KI ETETI A SIRÁLYOKAT 99+1 anekdota című kötetéből
*
GERGELY TAMÁS BÓDOG című szatirikus kisregénye a Magyar Elektronikus Könyvtárban
Legfrissebb hozzászólások