* Nem mindennapi mindennapok Dél-Koreában 21. *
Csebal, koreai nyelven annyit tesz, mint mágnás, eredetileg méhkirálynőt jelent. Azokra a multinacionális nagyvállalatokra értik, amelyek tulajdona nagyrészt koreai kézben van, többnyire családokéban.
Egy ilyen vállalat a Korean Airlines is, amelyik megtévesztő nevével ellentétben nem nemzeti légitársaság, ahogy az Asiana vagy a Jeju air sem az. Koreának nincs állami légitársasága, sőt ezt a jogot egyetlen légitársaság sem birtokolja itt.
Az északi-déli békekötés árnyékában kissé elsikkadt az utóbbi idők legnagyobb belföldi botránya, ez pedig a Korean Airlines tulajdonosainak megalázó viselkedése alkalmazottaikkal, alvállalkozóikkal.
Négy évvel ezelőtt a tulajdonos idősebb lánya keveredett botrányba, amikor is első osztályra szállt, majd minősíthetetlen hangon kiabált a személyzettel, mert becsomagolva kapta a sós mogyorót, holott az elterjedt allergia miatt az az előírás, hogy az első osztályon utazó utasnak meg kell mutatni becsomagolva a mogyorót, és ha kéri, akkor visszavinni, majd kibontva felszolgálni. A megmutatás alkalmával a tulajdonos lánya, aki akkor a cég igazgatóhelyettesi pozícióját töltötte be, hisztériázni kezdett, hogy mi az, hogy becsomagolva adják neki a mogyorót, megütötte a cabin crew-t és azonnal lezavarta a gépről, állásából elbocsájtották. Emiatt a gép közel egy órás késéssel tudott csak felszállni, az elzavart alkalmazott a sajtóhoz fordult, hatalmas botrány lett a dologból, az igazgatóhelyettest felmentették, az alkalmazottat kártalanították, azóta nemigen lehetett hallani a légitársaság felől, bár nyílt titok, hogy a csebalok sajnos sok olyat megengednek maguknak, amit átlagember nem.
Időközben megváltozott Korea és a vezetése is, a polgári öntudat új erőre kapott, a Samsung örökös úgy néz ki, hogy letöltendő börtönbüntetés elé néz Pák Kün E elnök jóváhagyásával Cse Szun Silnak adott kenőpénz okán, ahogy bajban van a Lotte csoport tulajdonosa is, és még több, leginkább csak Ázsiában ismert ingatlan beruházással foglalkozó nagyvállalat is.
Mun Dzse In elnök és Kim Dzsong Un találkozása előtt néhány nappal robbant az újabb bomba a Korean Air háza táján, ez esetben a marketingért felelős fiatalabb lány hangjáról készült mobil telefonnal felvétel, amint artikulátlanul üvöltözik a beosztottjaival, és igen csúnyán káromkodik is velük.
Pár nap múlva jelentkezett egy beszállító cég vezetője, egy idősebb férfi, hogy a lány nemrég egy megbeszélés alkalmával ráborított egy pohár üdítőt, majd megdobta őt az üvegpohárral amiben az üdítő volt, miközben üvöltözött, káromkodott.
A dominó pedig olyan, hogy nem áll meg menet közben, így kiderült, hogy apuka a legnormálisabb, de még ő is összetörte egy osztályon felüli étterem berendezését, mert bejelentés nélkül érkezett, és a VIP szoba foglalt volt már.
A fiú gyereknek nincsenek botrányai, de anyukától indul a legtöbb, ő az, akit bárki nehezen nevezhetne ép lelkű élőlénynek.
Sofőrök sorozatos megalázása, majd hallgatásért cserébe óriási összegek kifizetése, testi erőszak más alkalmazottakkal szemben, folyamatos verbális bántalmazás titkárok és a közvetlen környezetben dolgozók irányába.
Szépen előkerültek a bizonyítékok, gondosan eltett hang és videó felvételek még évekkel ezelőttről, amikor a közéleti környezet nem kedvezett a munkavállalóknak.
Ma reggel letartóztatták a kisebbik lányt, mivel bebizonyosodott, hogy sérülésre alkalmas eszközzel dobta meg az üzletfelét, azaz egy üvegpoharat vágott hozzá, ez pedig már akkor is bűncselekmény, ha az érintett nem tesz feljelentést.
Idő közben kiderült, hogy csempésztek is, nagy értékű esküvői ruhát az idősebb lánynak, kaviárt, üdítőt, pezsgőt, sajtot, bort, szarvasgombát, gyakorlatilag mindent, amiről úgy vélték, nekik jár.
Az átlag koreai úgy gondolja, hogy azért lettek csebalok, mert a gyors gazdasági fejlődéshez a semmiből, szükség volt rájuk, őket a nép nevelte fel, támogatta, hogy aztán majd bevételt hozzanak az országnak. Természetesen, mint minden ilyesmi, idővel ez a visszájára fordult, a csebalok túl nagyra nőttek, a pénz után közéleti, politikai hatalomra is vágytak, magán és üzleti életükben érinthetetlennek képzelték magukat.
Nos, nem azok.
Fél órával ezelőtt a síró, 35 éves milliárdos megbilincselve álldogált az újságírók által körbevéve, és csak azt ismételgette, hogy bocsánatot kér mindenkitől.
Roppant szánalmas volt, mindazonáltal apuka ügyvédei az utolsó pillanatig megpróbáltak hazudni, de ma már ezt nem lehet, a bizonyíték, az bizonyíték, nincs érinthetetlen állampolgár, mindenki felel a tetteiért.
Az ügyészség az egész cég ellen átfogó vizsgálatot indított, hatalommal való visszaélés, csempészet, sikkasztás gyanújával, továbbá a szülők és a két lány ellen a rendőrség vizsgálódik egyéb bűncselekmények gyanújával.
Ennek következményeként helyezték ma előzetes letartóztatásba a fiatalabb lányt. Az idősebb lány ellen a férje tegnap válókeresetet nyújtott be, az okát nem közölte, az ő személye nem ismert igazán, a cégben sincs semmilyen szerepe.
Változik a világ, és ha valahol nagyon változik, akkor az itt van, a Koreai-félszigeten.
***
EUGENIA S. LEE a Nem mindennapi mindennapok Dél-Koreában rovatban megjelent írásai
“Magyar vagyok, ami nem érdem, nem átok, egy állapot. A férjem, és így a családom fele viszont dél-koreai. Napjaim egy részét a német/holland határvidéken élem, másik felét itt Dél-Koreában. Ez alkalommal anyósom súlyos betegsége okán hosszabb időre rendezkedem be itt, a többi pedig majd kiderül. Apró jegyzeteim az itteni mindennapjaimról szólnak, ebben a városban amit Cheongju-nak neveznek, magam is most élek először.”
EUGENIA S. LEE alkotásai a Lenolaj.hu oldalán
EUGENIA S. LEE alkotásai a Káfé főnix irodalmi és fotóművészeti lap oldalán
Legfrissebb hozzászólások