Szerintem nincs ember, aki ne csodálta volna már meg – legalább fényképen – a párizsi operaházat, pontosabban az 1875-ben elkészült, ma a balett fellegvárának számító Garnier-palota szobrokkal gazdagon díszített eklektikus épületét. (1989, a Bastille bevételének 200. évfordulója óta van másik, modern operaház is a Bastille téren.)
Azt viszont jóval kevesebben tudják, hogy ennek az operaháznak van egy nagy titka: no, nem egy fantom (ő közismert), hanem egy földalatti tó! Az épületnek ez a képzeletet megmozgató rejtett kincse még az operaház eredeti tervein sem szerepel; valójában Charles Garnier azután álmodta meg, hogy az épület építése megkezdődött.
1861-ben járunk. A munkálatok már javában folynak, de az építők egy óriási problémával szembesültek: az altalaj annyira rossz minőségű, a hajdani mocsaras területen olyan erősen szivárog a víz, hogy az már összeomlással fenyegeti az épületet. Több megoldást is számításba vettek, beleértve az épület cölöpökre való építését. Hosszas töprengés után Garnier úgy dönt, egy nagy vízgyűjtő tárolót alakítanak ki az épület alatt!
Az évek során számos legenda született a tóval kapcsolatban. Egyesek állítják, hogy egy mitikus földalatti folyó, a Grange-Batelière táplálja, csakhogy ha a Szajnának ez a történelem előtti ága létezett is, kicsit északabbra, a mai Printemps és Galeries Lafayette áruházak alatt kellett haladnia – a tó tehát valóban egy mesterséges víztározó.
Az Opéra Garnier mínusz ötödik szintjén lévő ciszterna egyelőre rejtve marad, nem látogatható. Ugyanakkor van élővilága: régóta pontyok úszkálnak benne, no, meg békaemberek – a párizsi tűzoltók ugyanis rendszeresen ott gyakorlatoznak.
(A Paris Zig-zag és a Wikipédia cikkei alapján; képek: Wikimedia Commons [CC BY 3.0])
Kapcsolódó írások:
Fekete István: Párizsi szösszenetek című rovatban eddig megjelent írások
Fekete István: Szabadság lángja – Párizsi szösszenetek 1.
Fekete István: Eiffel tudósai – Párizsi szösszenetek 2.
Fekete István: Lutécia amfiteátruma – Párizsi szösszenetek 3.
Fekete István: A legkeskenyebb utca – Párizsi szösszenetek 4.
Fekete István: Lenyakazottak temetője – Párizsi szösszenetek 5.
Fekete István: Magyarország királynőjének átjárója – Párizsi szösszenetek 6.
Fekete István: A Wallace-kutak – Párizsi szösszenetek 7.
Fekete István: A legrövidebb utca – Párizsi szösszenetek 8.
Fekete István: És lőn világosság… – Párizsi szösszenetek 9.
Fekete István: A kipontozott utcanév – Párizsi szösszenetek 10.
Fekete István: Párizs legrégebbi háza – Párizsi szösszenetek 11.
Legfrissebb hozzászólások