Volt egyszer a Székelyföldön egy Csobotfalva nevezetű kis település, valahol a Hargita hegység lábainál, Csíksomlyó szomszédságában, s az a kis falu arról lett nevezetes az utóbbi időben, hogy maroknyi fiatalsága, Antal Imre helybeli tanár vezetésével, felújította a korábbi időkben betiltott betlehemezési népi játékot. Betanultak egy innen-onnan összegyűjtött régi szöveget s végigjárták vele a falut. Valósággal elámultak, mennyi pénzt raktak a körbehordozott kicsi templomocskába az emberek…
Azóta húsz év telt el, a játékot csiszolták, fejlesztették, közvetlenebbé és meghittebbé tették, még inkább a hagyományokhoz igazították, s jó ideje rendszeresen fölkeresik vele a Kárpátokon túl élő csángó testvéreket is: bejárták a betlehemessel a moldvai Pusztinát, majd a Rekecsineket is.
Útjukra 2006 óta Ádám Gyula csíkszeredai fotóművész is rendszeresen elkísérte őket Karácsony s Újév között. Ezekből a felejthetetlen ünnepi utakból hatalmas művészi anyag gyűlt össze, amelyből a fotós az idén csodálatos albumot állított össze és szerkesztett könyvvé. A képek mellett helyet kapott a kiadványban a népi játéknak egy 1940-ben, egy katonának bevonult székely legény általi lejegyzett szövegváltozata. A művész jóvoltából ugyanakkor így, az idei advent végén a Lenolajt felkeresők is gyönyörködhetnek az emberi szeretet és barátság, az ünnepi emelkedettség megőrzött, szépségekkel teli látványában.
Ádám Gyula fotói a Káfé főnix irodalmi és fotóművészeti lap oldalán
Ádám Gyula fotói a Flickr oldalán
***
Cseke Gábor honlapjai:
Legfrissebb hozzászólások