Hol, hol nem, de mégsem akárhol, hanem Jókán, a mai péró szomszédságában épült az őrangyalok kápolnája. Az egyik Takács bárónak ugyanis ezen a helyen sikerült megfékezni hintaja megbokrosodott lovait. Az pedig nem volt egyszerű! Miközben a megvadult lovakat próbálta csillapítani, megesküdött az élő Istenre, hogy ha életben marad, kápolnát épít a megmentőinek.
Ezen a szent helyen már többen megmenekültek. A Ravasz család is a gondviselés szent helyének tekinti a kápolna környékét. Mondabeli ősüket a jég hozta magával. A monda szerint Kismérgesnél esett le a lováról, s egyenesen a jeges habok közé repült. Egy jégtáblába kapaszkodva sodródott a kápolna épületének helyéhez. Itt később egy kis szentéllyel áldoztak az őrangyaloknak, akik megmentették az ős életét.
A híres és népes Ravasz család azután a környéken telepedett le. Valamikor övék lehetett az egész Takács-birtok. Ezt az is bizonyítja, hogy ha régen meghalt egy Ravasz, harangoztak érte a kápolnában.
Visszatérve Takács grófhoz, aki a kis szentélyből kápolnát építtetett, ő bizony kapott hideget, meleget a feleségétől. Mivel a hely akkortájt is gidres-gödrös volt, nem tetszett a bárónénak a kápolna környéke. Újat és szebbet akart, egy előkelőbb helyen. Miért nem került erre sor? Mindjárt elmesélem.
A kápolnát valóban őrangyalok védik, s ezt egy csodálatos történet bizonyítja.
Valamikor régen úgy rendelkezett a falu, persze a báróné adományainak eredményeként, hogy lebontják a kápolna falait, mert a szent épületnek egy méltóbb, fenségesebb hely jár. Ám az őrangyalok nem így gondolták. Amit nappal lebontottak a munkáskezek, azt ők éjjel egy szemvillanás alatt a helyére rakták. Végre aztán engedett a falu, hogyan is cselekedhetett volna másként: inkább nagyobbra és tágasabbra építették a kápolnát. Szeptember havában, a szent őrangyalok ünnepén áldozati szertartást rendeztek benne. Csodák csodája az is, hogy a jókaiak a búcsút az őrangyalok ünnepén tartották. Vagyis nem Keresztelő Szent János neve napján, hanem azokban a napokban, amikor a templom védőszentjét lefejezték. Bár az egyház az őrangyalok ünnepét október 2-ára tette át, a jókaiak ezt nem veszik tudomásul. A búcsú ma is szeptember első vasárnapján van. A rosszakarók szerint a kacsák erről többet tudnának hápogni. Mármint az a néhány, amelyik búcsú után is boldogan hápoghatott a kacsaólban.
Mert milyen is lenne a jókai búcsú kacsapecsenye nélkül?
*
Kapcsolódó hír:
Legfrissebb hozzászólások