Igen, az Atlanti-óceán fölött ő repült keresztül elsőként – egyedül, nyugat-kelet irányban, 1927. május 20-21-én, a long islandi Roosevelt Fieldről a párizsi Le Bourget repülőtérre, 33 óra 39 perc alatt. Igazi csodálatos teljesítmény volt ez akkoriban, hiszen Charles Augustus Lindbergh 5860 kilométert repült, álmossággal küszködve, óránkénti 175 kilométeres átlagsebességgel, a Spirit of St. Louis nevű lélekvesztővel. Az egymotoros gép hajtóműve mindössze 220 lóerős volt.
A hőstett lángra lobbantotta a világ képzeletét, hiszen ugyanabban az évben huszonegy gép vágott neki az Atlanti-óceánnak. Öt a tengerbe zuhant, pilótáinak nyoma veszett. A többi visszafordult, netán kényszerleszállást hajtott végre a sós vízen.
Lindbergh azonban csak mint szólórepülő volt világelső. Robert Ripley, a híres amerikai rajzoló és rejtvényfaragó mégis roppant felháborodást keltett, amikor 1927-ben megírta: Lindbergh volt a 67. transzatlanti repülő, aki leszállás nélkül repült át az atlanti vizeken. Pedig így volt. 1919. június 14-én ugyanis két angol repülőtiszt, John William Alcock kapitány és navigátora, Arthur Whitten Brown az új-fundlandi St. John’s repülőtérről (a Lester’s Fieldről) egyhuzamban 3154 kilométert repült az írországi Galway tartomány szívéig, a Clifden város melletti Derrygimla nevű lápvidékig. Alcock még ugyanabban az évben, 27 éves korában halálra zúzta magát, Brown viszont 1948-ban halt meg, 62 éves korában.
Ha viszont az aeroplánokon kívül a léghajókat is számoljuk, akkor Lindbergh nemhogy a harmadik, hanem valóban a 67. transzatlanti hős, 31 brit léghajós ugyanis az R-34-es irányítható zeppelinen, 33 német szint az LX-126-os léghajón repülte át az Atlanti-óceánt, Charles Augusztus Lindbergh előtt.
***
Szuhay-Havas Ervin (1929-1998) író, műfordító, történész és művelődéstörténész, a Delta, az MTV tudományos ismeretterjesztő műsorának első szerkesztője. Az IPM magazin és az Alfa Magazin szerkesztője. Évtizedeken keresztül rendszeresen jelentek meg írásai többek között az Élet és Tudomány című tudományos ismeretterjesztő hetilapban, valamint szerzője volt az IPM magazinnak és az Alfa magazinnak. Több mint 300 kultúrtörténeti rádióelőadása hangzott el a Magyar Rádióban.
Édesapja: Havas Zsigmond (1900 -1972) író, újságíró a Tolnai Világlapja munkatársa, majd felelős szerkesztője (1921–39), Spencer Walls és Anthony Astor néven számos ifjúsági és detektívregény szerzője.
Lánya, Szuhay-Havas Marianna (Budapest, 1968. augusztus 13. -) Art’húr díjas költő, 2008 januárja óta az 2015-ben megújult Lenolaj irodalmi és kulturális lap főszerkesztője, az Art’húr Irodalmi Kávéház szerkesztője, négy gyermek édesanyja.
- Kötetei:
- Szuhay-Havas Ervin: Meglepetések enciklopédiája
- Szuhay-Havas Ervin: Tizenhárom csillag
- Szuhay-Havas Ervin: Kék-szürke tragédia
- Szuhay-Havas Ervin: Amerika hőskora
- Szuhay-Havas Ervin: Ab ovo, avagy mindenki tud latinul
Fordításai:
- Roger Price: Franciaország története
- Mary Fulbrook: Németország története
- Gustav Henningsen: A boszorkányok ügyvédje
- Kristin E. White: Szentek kislexikona
- John Boardman – Jasper Griffin – Oswyn Murray (szerk.): Az ókori görögök és rómaiak története
- Danielle Steel: Szerelmes nyárutó
- Amanda Quick: Különös kérő
- Wilbur Smith: A leopárd sötétben vadászik
- Joseph Heywood: Hozd el nekem Hitlert!
- Fay Weldon: Nőstény ördög
- Kertész István: A hódító Róma
- Arthur Herzog: A forgácsoló gyilkos
- Ken McClure: Járvány
- Winston Graham: Marnie
- Mark Hebden: Pel és a kopó
- C. N. Degler: Az élő múlt
- V. Gordon Childe: A civilizáció bölcsője
- Nagy Mézes Rita (szerk.): A világ titkos szegletei
- Geoffrey Barraclough: Agadirtól a háborúig
- Harry Hearder: Olaszország rövid története
- Sarah Harrison: A Kwai folyó pokla
- C. Desmond Greaves: Az ír válság
- Gulyás Katalin (szerk.): A láthatáron túl
- Jane R. McCauley: Állatparádé
Szerkesztései:
- Bassa Endre – Szuhay-Havas Ervin (szerk.): Világtörténelmi enciklopédia
- Szuhay-Havas Ervin (szerk.): Világtörténelmi kisenciklopédia
- Ugo Reale: A Szentlélek lovagja – COLA DI RIENZO ÉLETE
Spencer Walls: Kaméleon és gardénia
Irving Stone: Ellenség a házban
Klaus Rainer Röhl: Az amazonok lázadása
Spencer: Walls: A temetőnél állj meg!/Fekete kastély
Szuhay-Havas Ervin írásai a Lenolaj.hu oldalán
Legfrissebb hozzászólások