Házasságon kívüli gyermekként született, édesanyja cselédlány volt, édesapja személye bizonytalan. Iskolás koráig nagyszülei nevelték. Miután leérettségizett, matematika-fizika szakos tanárnak készült, mégis jogot tanult. Az egyetem mellett ügyvédi irodákban és házitanítóként dolgozott. Rövid ideig szolgabíró volt, bár a jogi diplomát sosem szerezte meg.
1907-ben jelent meg első novellája, majd hamarosan első kötete. Ugyan besorozták katonának, de frontszolgálatra nem került, és két év múlva ideggyengeségre hivatkozva felmentették a szolgálat alól. Ezután lett a Bolond Istók című szatirikus lap szerkesztője, majd a a Nyugat főmunkatársa. Ennek ellenére, bár kora szerint is ennek a nemzedéknek a tagja, sosem tartozott igazán a nyugatosok közé. A későbbiek során munkatársa volt az Esti Kurir, az Együtt, a 100%, a Független Szemle és a Forrás című lapoknak.
Legismertebb írásai: a Kiskunhalom című szociografikus regény, A lázadó ember, majd A menekülő ember című önéletrajzi regények, a Tízezer kilométer Oroszország földjén című útijegyzet, a Farkas és bárány, a Január, a Bérház, a Lecke, a Tanya, az Özvegyasszonyok című novellák. És persze: a Képtelen természetrajz.
NAGY LAJOS: KÉPTELEN TERMÉSZETRAJZ – A STRUCC
A strucc a legnagyobb madár. A magassága két méter, de ha emelvényre áll, még több. A strucc nyaka hosszú, vékony és kopasz, hasonlít a csúnya, sovány nők nyakához. A strucc szép fehér farktollait eleinte a saját farán, később azonban a nők fején hordja. Vedléskor ugyanis farktollait összegyűjtik a bennszülöttek, elviszik a kikötőbe, s ott az európaiakkal késért, tűért, üveggyöngyért, mogyorótőért, nyakkendőcsíptetőért, dugóhúzóért, műtyúkszemért, csipeszért, koporsószögért, másodpercmutatóért elcserélik.
A struccmadárnak füle nincs, lábából ellenben kocsonyát főznek, a húsát viszont kiköpik. A strucc oly nagy és erős, hogy még hátaslónak is használják, amit persze ki nem állhat. Nyeríteni ilyenkor sem tud. Kedvenc tulajdonsága a struccolás, amit úgy csinál, hogy bedugja a fejét a homokba, és nem törődik semmivel.
A strucc tápláléka fű és minden a világon. Néha még a kavicsot is lenyeli. Üvegcserepeket azonban csak cirkuszi mutatványok alkalmával eszik, akkor sem ő, hanem az úgynevezett struccgyomrú férfiú, az előadás főattrakciója.
Volt a párizsi állatkertben egy strucc, azt halála után felboncolták, és a gyomrában gombokat, több tollkést – egyet kinyitva! – s egy egész női napernyőt találtak. Ez a strucc egyébként százhuszonhét évet élt egészségben, meghalt gyomorrontásban.
A strucc tojása olyan nagy, mint egy vízfejű gyereknek a feje. Másfél kilót is nyom, ha nem nyomják. De ha nyomják, akkor még többet is nyom. Azonban, ha nagyon nyomják, eltörik – némelyek szerint csakis ezért nevezhető tojásnak.
Egy ilyen tojásból kel ki a strucc, mely mikor kikel, még egészen kicsiny, azután megnő, és csakis akkor illik rá mindaz, amit elmondtam. Miután pedig minden ráillet, hivatását betöltvén, elhalálozik.
Legfrissebb hozzászólások