A detektívregények titokzatos-híres fészke, a Scotland Yard azért „skót udvar”, mert egy 10. századi skót királynak Londonban telket adományoztak azzal a feltétellel, hogy építtessen ott palotát, amit – az angol hűbéres állapot elismeréseként – évente egyszer meg kell látogatnia.
I. Erzsébet halálakor, amikor Stuart Jakab (brit királyként I., skót uralkodóként VI. Jakab) személyében egyesült a brit sziget angol és skót állama, az eredeti telket kettéhasították. Az egyiknek Great Scotland Yard lett a neve (vagyis skót udvar), a másiké Middle Scotland Yard (középső skót udvar). De hol volt még akkor az az intézmény, amelyet manapság Scotland Yardnak nevezünk, és annyira része lett a rendőrségről alkotott elképzeléseinknek, hogy néha a pesti argóban is a „jard” szóval jelölik a rendőröket?
A londoni rendőrséget ugyanis csak 1829-ben szervezték meg, Sir Robert (becézve Bobby) Peel belügyminisztersége alatt. Az első londoni rendőrök elnevezése kétféle volt: Peelers vagy Bobbies, amely közül az első ugyan Peel családnévre utal, de egyúttal szójáték: hámozókat jelent; a konok bűnözőket bizonnyal meg is „hámozták” kissé a Yardon.
Csakhogy nem Scotland Yardnak nevezik ám a londoni rendőrséget! Hivatalos nevük: Metropolitan Police Force (a londoni pénzügyi központnak, a banknegyednek külön City Police Force elnevezésű rendőri szervezete van). Magát a rendőrséget sohasem nevezték hivatalosan Scotland Yardnak, és aki levélben akart kapcsolatot keresni a Yarddal, így kellett megcímezni a a borítékot: „No. 4. Whitehall Place”.
A 19. század végétől New Scotland Yard a neve annak az épületnek, amely előtt forgó tábla hirdeti: ez a londoni kapitányságok egyike (van ugyanis New Scotland Yard South is a Temzétől délre eső városnegyedekben).
Az ember azt hinné, hogy bűncselekmények esetén a londoniak „kihívják a Scotland Yardot”. Csakhogy a legközelebbi őrszoba, az utcán sétálgató egyenruhás Bobby éppúgy része a Scotland Yardnak, mint a fehér épületben dolgozó detektívek százai.
Igaz, van egy Murder Squad, gyilkossági csoport elnevezésű, kiváló szakértői gárda, de ez csak abban az esetben nyomoz London területén kívül, ha külön felkérik rá. A Scotland Yard ugyanis nem jelent országos rendőrséget, tehát akkor sem lehetne kihívni, ha több lenne egy épületnél.
***
Legfrissebb hozzászólások