Mozi és tévéemlékek nyomán sokan vannak abban a tévhitben, hogy a sebhelyes arcú, ember alkotta gólem neve Frankenstein. Tévedés: a klasszikus amerikai filmekben (Frankenstein, 1931 és Frankenstein menyasszonya, 1935) Boris Karloff által megszemélyesített óriás és gyilkos indulatú szörnynek egyszerűen nincs neve. Alkotóját hívják Frankensteinnek, de nem „doktor” Frankensteinnek, mert a műember alkotója nem orvos, sőt nem is orvostanhallgató.
A rémtörténetet Mary Shelley írta, a nagy angol költő második felesége, gyengéd és légies asszonyka, 1818-ban, huszonegy éves korában. A történet színhelye a bajorországi Ingolstadt. De van Frankenstein nevű német város is német földön, Mrs. Shelley bizonyára „kinézte” magának a térképről.
Az ifjú Frankenstein – mindössze tizenhét éves – úgy szabadítja rémült polgári környezetére a szörnyembert, mint Goethe Bűvészinasát a varázsló famulusra.
Boris Karloffról, a színészről még annyit el kell mondanunk, hogy édesanyja ugyan orosz volt, de eredeti neve William Henry Pratt. 1887-ben született Londonban, és 1969-ben halt meg Amerikában. Az a szép szál férfi, aki egész életében rémeket és sírjukból föltámadt múmiákat játszott, igen szelíd ember volt. Élete végén, tolókocsijához kötve, ő olvasta fel a rádióban a gyermekek esti meséit, mert nagyon szépen és választékosan beszélt angolul. A filmekben viszont általában morgott vagy dörmögött.
(Szuhay-Havas Ervin)
Legfrissebb hozzászólások