Kezdjük a nevével, amely óind eredetű. A szanszkrit writi minden világnyelvbe eljutott. Vagyis a görög (orüza) és a latin (oryza) is innen ered. A magyar nyelvbe Bárczi Géza szófejtése szerint vagy a közép-német ris, vagy az olasz riso közvetítésével került. Legkorábbi előfordulása: 1493, mármint itthon.
De Európa persze együtt vette át a szót a rizsszemekkel. Hogy Kínából? Nem; a rizs őshazája minden valószínűség szerint Délkelet-Ázsia, Indokína. Innen vándorolt előbb északnak, Kína és Japán felé, majd nyugatnak, a későbbi selyemúton. Előbb Indiába, majd i. e. 1000 táján Perzsiába jutott el. Nagy Sándor makedón harcosai hozták be a mediterrán országokba, legkorábban Egyiptomba az i. e. 4. század táján, vagyis a hellenizmus idején. Hispániába a mór hadakkal került i. sz. 900 táján, vagyis eléggé későn. Még később, az 1500-as években fanyalodnak termesztésére a Pó-síkságon, Itáliában.
Szerény viszonzásként a burgonyáért, a kukoricáért, a dohányért és sok-sok más, ős-amerikai terményért, 1647-ben végre Észak-Amerikába is eljutottak az első rizsszemek egy angol vitorlás fedélzetén.
***
Legfrissebb hozzászólások