A válasz igazán egyszerűnek látszik mindenki számára, aki ismeri az angol irodalom történetét: Stratfordban. Sőt, ha pontos akar lenni a felelő, még fitogtathatja is földrajzi ismereteit: Stratford-on-Avonban. Hogy mikor? Az Erzsébet-kor nagyjainak néha nem is tudni a születési évét. De a Bárdét igen: 1564. április 23-án láthatta meg a napvilágot, így feltételes módban, a dokumentumok időpontja pedig április 26-a volt. (1616-ban ugyancsak áprilisban, 23-án halt meg a drámaíró.)
Shakespeare szülővárosának határában valóban ott csörgedezik az Avon folyócska, de a helybeliek igen szigorúak: szerintük az ő városukat ne emlegesse senki Stratford-on-Avonként, helyesebb ugyanis a Stratford-upon-Avon, ami ugyanazt az „-on, -en, ön”-t jelenti, csak kissé ünnepélyesebb, választékosabb elöljáró. Az utóbbi névalak áll az útjelzőtáblákon is. Van ugyanis másik Stratford: London közelében, ez Wet Ham része. De Avon nevű folyóból is van másik, sőt egy harmadik is.
Hogy a keveredést elkerüljék, komoly kézikönyvek így osztályozzák az Avonokat:
1. „Shakespeare Avon folyója”, amely Warwick grófságban ered, hogy vizét Severnbe öntse.
2. Egy Hampshire grófságbeli, amely délnek tart, hogy a La Manche vizével vegyüljön Dél-Angliában.
3. Végül a „bristoli” Avon; ez a Cotswolds dombvidéken fakad, ugyanott, mint sokkal híresebb fivére, a Temze, majd Bath, az egykor divatos fürdőhely medencéit táplálja, végül Bristol városán átsietve ugyancsak a Severnbe ömlik.
Mindez azért, nehogy összekeverjük a három Avont és a két Stratfordot.
***
Legfrissebb hozzászólások