A Szuhay-Havas Ervin szerkesztésében adásba kerülő műsort így harangozta be a korabeli újság: „Az új műsor az elmúlt hónapok hazai és külföldi tudományos-technikai érdekességeiről számol be, filmrészletek és híradóképek segítségével.”
A műsor Szuhay-Havas Ervin ötlete alapján azért kapta a Delta címet, mert ez volt a Magyar Televízió negyedik tudományos műsora, így a görög ábécét alapul véve nevezték el a negyedik betűről. A Delta azonban többet, mást is sugall, hiszen a matematikában és a fizikában a változást jelöli, a kor legmodernebb, deltaszárnyú repülőgépe ezért szerepelt a műsor főcímében.
A műsor jellegzetes nyitó képsora Konrád József rendező idejében alakult ki. A látványos és emlékezetes jeleneteket Szuhay-Havas Ervin az akkori tudományos kisfilmekből válogatta össze, például a Vezúv kitöréséről, a Himalájáról készített légi felvételekből, a csillagos égről, az antarktiszi expedíción hóban gázoló Edmund Hillaryról és Vivian Ernest Fuchsról. A Delta szignálja, szintén Szuhay-Havas Ervin javaslatára Tom Dissevelt és Kid Baltan Song of the Second Moon című elektronikus zenéje volt, amelynek azóta is számos feldolgozása készült.
A Delta első műsorvezetője Lénárt Judit volt, az ő halála után, 1965. december 5-én tűnt fel először a műsorban Kudlik Júlia, aki 1996-ig volt a műsor háziasszonya, majd 2001-ben is rövid ideig. A Kudlik Júlia vezette legelső műsor témái között szerepelt többek között a lézersugár ipari alkalmazása, a Steier Puch gyár terepjáró autója, a Mercedes cég és a Citroen gyár két-két új modellje, az új szovjet tűzoltási eljárás, a haboltás, valamint a műanyaggal történő arcplasztika is.
A tudományos-technikai magazin főszerkesztője 1967 és 1994 között Várhelyi Tamás volt, az ő nevéhez fűződik a műsor jellegzetes arculatának, stílusának, tematikájának kialakítása. 1994-ben Montskó Éva lett a felelős szerkesztő. A Delta rendezői a már említett Konrád József mellett Kirsch Gusztáv, majd Hoffmann György voltak. 1976-ban, amikor az eredetileg fekete-fehérben indult műsor az elsők között váltott színes technikára, ifjabb Kollányi Ágoston lett a rendező.
A hetvenes években, a műsor „hőskorában” a magyar lakosság széles köre a népszerű tudományos lapok mellett a Deltából kaphatott képet a fejlett Nyugat technikai színvonaláról és a külföldi tudományos eredményekről. Hosszú éveken keresztül a Magyar Televízió egyik legnézettebb műsora volt, a főcím, a zene, a műsorvezető személye egyik jelképe volt a tudományos ismeretterjesztésnek.
1994-ben a Delta eltűnt a képernyőről, majd először Tudományos Híradó, aztán Delta 2000 néven folytatódott, 2001 és 2012 között, megszűnéséig ismét Delta néven futott. A televízió archívuma 2009-ig több mint 1500 adás 40 ezernél is több percét őrizte meg.
Forrás: mtva, wikipedia, youtube
Legfrissebb hozzászólások