Régi német népszokások szerint Szent Miklósnak, aki nem csupán cukorkát osztogatott, hanem összeráncolva szemöldökét, virgácsot is, van egy igazán sötét ördögfióka kísérője. Krampusznak csak az osztrák városokban és falvakban nevezik, és jóllehet gyermekkori krampuszemlékeinkben fekete ruhás ördögfióka jelenik meg, a német Mikulás-nap előestéjén a germán krampusz prémmel szegélyezett hosszú hacukában parádézik – ő adta volna kölcsön a vörös palástos Mikulásnak a fehér hermelingallért?
Mindegy: a német krampuszt sokféle néven emlegetik. A leggyakrabban ő a félelmetes Róbert lovag, vagyis Knecht Ruprecht, másképpen Ruppknecht, de a német tájnyelvi variánsok száma lenyűgöző. Emitt Knaacht a neve, amott Belzenpuppert, ismét másutt viszont a szemtelen figura kölcsönveszi a Miklós nevet, és lovagi rangján Knecht Nikolas néven rettegik azok a gyermekek, akik rossz fát tettek a tűzre.
Amint a régi angolban is Old Nick (Öreg Miki) az ördög neve, a szász bányavidéken a Nickel manónevet viseli. Másutt a hamuhoz vagy a vajhoz lehet köze, mert Aschenklas vagy Butterklas néven rémiszti a csintalan kisfiúkat. És ezzel még csak a névsor közepén tartunk. További krampusznevek ugyanis: Bullenklas, Bartel, Pelzmartel (ez a szó, Pelz, a prémes ruhára céloz), és szinte megkönnyebbüléssel vesszük tudomásul, hogy van ám jó kis krampusz is, aki a légynek sem árt: a Weihnachtsman, a „karácsonyi ember”. Ismét másutt meg Jancsi lesz a Ruprechtből: Hans Muff vagy Hans Trapp.
Szent Miklós segédje – a német Mikulás-napi felvonulásokon – még meg is könnyíti az adakozó kedvű szent dolgát, mert a virgács mellett ő cipeli az ajándékokkal teli zsákot, félelmetesen csörgetve pokolbéli láncait, amelyektől erre az estére megszabadult.
***
Legfrissebb hozzászólások