Nálunk kétségkívül A dzsungel könyve írójaként a leginkább ismert.
Édesapja metodista lelkész, képzőművészeti iskolai tanár, illusztrátor, szobrász és festő volt, 6 éves koráig szüleivel Indiában élt. Tanulmányait Angliában folytatta, majd Indiában lett újságíró. Bejárta szinte az egész világot. Amerikában 4 évet élt, Európában politikai szerepet is vállalt: lelkes híve volt az angol gyarmatbirodalomnak. Híres regénye továbbá a Kim is, melynek cselekménye Indiában játszódik, és meg is filmesítették. Mesegyűjteménye Az elefántkölyök címen jelent meg. Ha… című versét több magyar költő lefordította (Kosztolányi Dezső, Devecseri Gábor, Szabó Lőrinc).
A novella művészetének egyik legnagyobb újítójaként tartják számon, gyermekeknek szóló művei a gyermekirodalom örökzöld klasszikusai; legjobb írásai kifinomult, sokoldalú és ragyogó elbeszélő tehetségét mutatják.A 19. század végén és a 20. század elején Kipling az egyik legnépszerűbb angol próza- és versíró volt. Henry James is csodálattal nyilatkozott zsenialitásáról. 1907-ben irodalmi Nobel-díjat kapott, az angol nyelven alkotó írók közül elsőként, és máig a legfiatalabbként. Többször felajánlották neki a lovagi címet, amit azonban ő mindig visszautasított.
Később George Orwell a „brit imperializmus prófétájaként” emlegette Kiplinget. Sokan előítéletesként és militaristaként értelmezték munkáit, Douglas Kerr mai kritikus szerint Kipling még ma is indulatos vitákat kavar, és máig tisztázatlan, hová helyezzük el az irodalom- és kultúrtörténetben. Azonban mindenképp figyelemre méltó nemcsak kivételes elbeszélő tehetségének köszönhetően, hanem amiatt is, hogy műveiből hű képet kaphatunk arról, milyen lehetett a Brit Birodalomban élni.
Néhány érdekesség az életrajzból:
• Kipling egy egész verset szentelt szülővárosának, melyet a városok anyjának nevezett.
• Könyvei külső papírborítóján, illetve belső címlapján gyakran feltűnt a szvasztika (ez a horogkereszt), amit a jó szerencse jelképeként használt egészen addig, amíg a nemzetiszocialisták át nem vették azt.
• Egy decembertől áprilisig a hó fogságában álló házban kapott ihletet A dzsungel könyvéhez, amelyben az indiai erdőségben élő, farkasok nevelte fiú a főszereplő.
• Négy év leforgása alatt A dzsungel könyvén kívül egy sor novellát írt, egy regényt, valamint versek tömkelegét.
• Különösen élvezte A dzsungel könyve történeteinek írását, főleg a könyv kapcsán neki író gyerekekkel való levelezést.
• Termékeny íróként – mivel egyik műve sem könnyen kategorizálható – írta a Stalky és társa című gyerektörténet-gyűjteményt, amelynek ifjú főszereplői mindentudó cinizmussal tekintenek a patriotizmusra és a tekintélyre. Családja beszámolói szerint Kipling nagy élvezettel olvasott föl nekik a Stalky és társából, sőt időközönként nevetőgörcsöt kapott a saját maga által írt tréfákon szórakozva.
• Két tudományos-fantasztikus novellát írt, mindkettő a 21. században játszódik, a Kipling által elképzelt Aerial Board of Control világában, és a legkomolyabb modern sci-fi történetek közé illenek.
• A 20. század első évtizedében fürdött a népszerűségben. 1907-ben első angol nyelvű szerzőként tüntették ki az irodalmi Nobel-díjjal „megfigyeléseinek pontosságáért, fantáziájának eredetiségéért, gondolatainak férfiasságáért és kiemelkedő elbeszélő tehetségéért, melyek e világhírű szerző műveit jellemzik.
• A „Ha…” című költemény egy 1995-ös BBC közvélemény-kutatás szerint a britek kedvenc verse. Ez a fegyelmezettségre és sztoicizmusra buzdító költemény Kipling leghíresebb verse.
• 70 esztendős korában tévedésből korábban jelentették meg a halálhírét, amire Kipling így reagált: „Épp most olvastam, hogy halott vagyok. Ne felejtsenek el törölni az előfizetők listájáról.”
RUDYARD KIPLING: HA
Ha józanul tudod megóvni fődet,
midőn a részegültek vádja mar,
ha tudsz magadban bízni, s mégis: őket
hogy kételkednek, megérted hamar;
ha várni tudsz, türelmed nem veszett el,
s csalárdok közt sem léssz hazug magad
s nem csapsz a gyűlöletre gyűlölettel,
de túl szelíd s túl bölcsszavú se vagy;
ha álmodol – s nem léssz az álmok rabja,
gondolkodol – s ezt célul nem veszed,
ha nyugton pillantsz Győzelemre, Bajra,
s e két garázdát egyként megveted;
ha elbírod, hogy igaz szódat álnok
torz csapdává csavarja a hamis,
s miért küzdöttél, mind ledőlve látod,
de fölépíted nyutt tagokkal is;
ha tudod mindazt, amit megszereztél,
kockára tenni egyetlen napon,
s veszítve új kezdetbe fogni, egy fél
sóhajtás nélkül némán és vakon;
ha tudsz a szívnek, ínnak és idegnek
parancsot adni, bár a kéz, a láb
kidolt, de te kitartasz, mert tebenned
csak elszánás van, ám az szól: „Tovább!”;
ha tudsz tömeggel szólni, s él erényed
királlyal is – és nem fog el zavar,
ha ellenség se, hű barát se sérthet,
ha szíved mástól sokat nem akar;
ha bánni tudsz a könyörtelen perccel:
megtöltöd s mindig méltó sodra van,
tiéd a föld, a száraz és a tenger,
és – ami még több – ember léssz, fiam!
(Devecseri Gábor fordítása)
Rudyard Kipling művei az interneten:
Rudyard Kipling: A DZSUNGEL KÖNYVE (Fordította: Benedek Marcell)
RUDYARD KIPLING: KIM (Fordította: Bartos Zoltán)
Rudyard Kipling: Indiai történetek
Rudyard Kipling Naulahka (Fordította Déry Tibor)
Rudyard Kipling: Gyermekmesék (Fordította: Mikes Lajos)
Rudyard Kipling A maharadzsa kincse (Fordította: Déry Tibor)
Legfrissebb hozzászólások