1832. január 27-én a Liverpool közeli Daresburyben született Charles Lutwidge Dodgson, írói álnevén Lewis Carroll.
Már gyermekkorában feltűnt szüleinek tizenegy közül harmadik gyermekük különleges kreativitása. Bábukat készített saját színháza részére, illetve abszurd szerkezeteket gyártott. Iskolái elvégzése után negyven évig tanított Oxfordban. Tizenkét tudományos munkája jelent meg, többek között két könyv a logikai játékokról. Foglalkozott geometriával, matematikai logikával, mátrix-elmélettel, és több találmány is fűződik a nevéhez. Kidolgozta a ma Scrabble néven ismert betűjáték egyik korai változatát, kitalált egy titkosírást, sőt nevéhez fűződik egy választási rendszert is. Ezek mellett korának egyik legtehetségesebb fényképésze is volt.
A Lewis Carroll írói álnevet 1859-ben vette fel, akkoriban már szatirikus írásai jelentek meg különböző lapokban.
Legismertebb írásai a gyermekirodalom klasszikusai: Alice Csodaországban (Alice’s Adventures in Wonderland, 1865), Alice Tükörországban (Through the Looking-Glass, and What Alice Found There, 1872), valamint olyan versek, mint a Snark-vadászat (1876) és a Gruffacsór.
A kíváncsi kislány, Alice bátor helytállása Csodaország különös szabályokkal és szereplőkkel telezsúfolt világában sokakat megihletett. Nemcsak a gyerekek, az irodalom és a művészetek képviselői, hanem a természettudományok művelői között is sok kedvelője akad, amit számos tudományos elnevezés és ismeretterjesztő munka is alátámaszt: például a vörös királynő hipotézis az etológiában, az Alice Csodaországban szindróma az orvostudományban, Martin Gardner matematikai és egyéb vonatkozású jegyzetekkel ellátott Alice-könyvei, vagy az olyan művek, mint az Alice in Quantumland. 1898. január 14-én halt meg hörghurut következtében.
További érdekességek:
-
-
- Ragaszkodott hozzá, hogy teáját pontosan tíz percig főzzék.
- Nemcsak félénk volt, hanem egész életében dadogott is.
- Az Alice Csodaországban-t a Christ Church kollégium dékánjának a kislánya, Alice Liddel szórakoztatására írta.
- Sosem szentelték anglikán pappá, úgy tartják a matematika iránti vonzódása miatt.
- Minden évben ugyanott, Eastbourne-ban nyaralt.
- Nem nősült meg.
- A szürrealizmus előfutárának tartják.
- Több, mint száz nyelven jelent meg két fő műve, az Alice Csodaországban és az Alice Tükörországban.
- Az Alice Csodaországban mozivászonra először 1903-ben került rövid némafilm formájában. Azóta számtalan feldolgozása született, a koreai zenés színműn keresztül a cseh balettig egészen a Marilyn Manson rendezte horrorfilmig.
- Az Alice Csodaországban című könyvnek csupán harmadik fordítója Kosztolányi Dezső. Lapunk munkatársa, Szilági Anikó nevéhez is fűződik egy fordítás (Aliz kalandjai Csodaországban – Aliz’s adventures in Wonderland 2013).
-
(forrás: parameter.sk, wikipedia)
Kapcsolódó oldalak:
Lewis Carroll: Alice Csodaországban
Lewis Carroll: SZNARK-VADÁSZAT
Lewis Carroll: Alice Tükörországban
Legfrissebb hozzászólások