A Piarista Gimnáziumba járt, majd az iskola államosítása után az Ady Endre Gimnáziumban érettségizett le 1950-ben. Polgári származása miatt nem vették fel sem az orvosi, sem a jogi egyetemre, és a színiakadémia sem fogadta be. Rövid ideig normásként dolgozott éjszakai műszakban, majd felvették a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolára. Annak elvégzése után pszichológusi oklevelet szerzett. Szakdolgozatát József Attila értékelésének a verseiben megnyilvánuló szinesztéziájáról írta. Volt a Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola előadója is. 1956-ban a főiskola forradalmi bizottságának elnöke lett, ezért később meghurcolták és elvesztette az állását is. Egy évig kisegítő iskolai tanárként dolgozott Kőbányán, majd vezető pszichológus volt egy gyermekgondozóban. Később az Országos Ideg- és Elmegyógyintézetben volt pszichológus. Itteni tapasztalatai számos regényében és versében megjelentek.
1968-tól írásaiból kezdett élni, de közben volt a Pest Megyei Bíróság igazságügyi szakértője és a veszprémi Petőfi Színház dramaturgja, az Új Idő szerkesztőbizottsági tagja, a Lyukasóra című tévéműsor állandó résztvevője, a Lyukasóra című folyóirat alapítója és szerkesztő bizottsági tagja, a Magyar Írókamara társelnöke, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, a magyar labdarúgó-válogatott pszichológusa, a Magyar Írók Egyesületének elnöke.
Verseket 15 éves kora óta írt, első versei a Népszavában jelentek meg, majd a Vigília mutatta be költeményeit. Első mesterei és példaképei Weöres Sándor és Pilinszky János voltak. Összesen 49 kötete jelent meg. A versek mellett regényeket, elbeszéléseket, lírai esszéket, színműveket és publicisztikát is írt, ezért nevezték őt „a magyar irodalom pentatlonistájának”, illetve öttusabajnokának.
Drámaíróként 31 művét ismerhetjük, ezek közül az első bemutatója a Madách Színházban volt 1969. április 12.-én. A darab címe: Estére meghalsz. Ezt követően számos drámáját műsorra tűzték a színházak. A legismertebbek: Az öreg, A döntés órája, Nagyvizit, Csóka-család, Kreutzer szonáta , Isten nem szerencsejátékos, De ki lesz a gyilkos?, Magyar menyasszony, Isten bokrétája, Fészekalja, A bombatölcsér, Boldogháza, Halálsakk, Császármorzsa, Kutyakomédia, Háború, hármasban.
Tordy Géza invitálására, a Fekvőtámasz című darabjában az ezredes szerepét is eljátszotta.
GYURKOVICS TIBOR: ÁBRÁND
Itt folyton meg kell halni
alig van egy magyarnyi
itt mikor magyar akarsz lenni
alig lehet magyarni
Itt csupa rémület van
mint katlanban a katlan
mikor kivégzünk valakit
ordítunk: nem akartam!
Itt csupa ős él Koppány
kit a ló mögé kötvén
hurcolunk végig bele-ontva
és énekelve mondván:
itt folyton meg kell halni
hogy megmaradjon annyi
amennyinek amíg lehet
érdemes lesz magyarni
Itt nevetséges ösztön
a hatalom a börtön
addig kell ütni egymást
hogy szívünk be ne törjön
Itt nem marad más hátra
mint a csillagok háta
talán azon megmaradna
négy-öt magyar összehajolt
bús Magyarországa…
Legfrissebb hozzászólások