A kávé napját eredetileg Japánban kezdték ünnepelni, majd Amerikában is népszerű lett, és most már 11 éve minden évben ünneplik a jeles napot. Mivel a kávé a víz után a leggyakrabban fogyasztott ital, nyilvánvalóan megérdemel egy saját napot. Ami a világ kávéfogyasztását illeti, az Egyesült Államokban fogy a legtöbb kávé, egy főre leosztva azonban a finnek viszik a prímet, akik akár napi 5 csészével is elfogyasztanak. Magyarországon 10 emberből 8 kávéfogyasztó, és a tej a legnépszerűbb kiegészítő. Itthon a markánsabb ízű, erős kávék hódítanak.
Tények a kávéról:
o Népszerűsége a serkentő hatásában rejlik, mára már azonban a gasztronómia fontos eleme és fogyasztása kulináris élménynek is tekinthető. Több, mint 900 illékony aromája rendkívül változatos felfedezésekre ad lehetőséget.
o A termelőtől a fogyasztóig rendkívül hosszú és összetett út vezet, mely legalább 10 lépést és több mint 10 ezer km távolságot jelent.
o Legalább 125 millió embernek ad munkát a világon.
o Leggyakrabban készített változatai: espresso, lungo, americano, és persze a tejes változatok, a cappuccino és a latte macchiato.
Néhány érdekesség a kávéról:
1. A kávé név arab eredetű, eredeti jelentése pedig “a bab bora”.
2. II. Károly angol király 1675-ben betiltotta a kávéfogyasztást, mert attól tartott, hogy a kávéházakban zajló beszélgetések során róla és a királynéról terjesztenek pletykákat.
3. A kőolaj után a kávé a világkereskedelem másik legnagyobb értékben gazdát cserélő áruja.
4. Nemcsak az 1848-as magyar forradalom, de a nagy francia forradalom és az amerikai polgári forradalom is egy-egy kávéházból indult el.
5. A kávécserje termése piros színű, a cseresznyéhez hasonló és ehető gyümölcs, amelynek a belsejében található a kávébab.
6. A magyar származású Francesco Illy (Illy Ferenc) találta fel a frissen pörkölt kávé illatát és aromáját megőrző vákuum-, azaz légmentes csomagolást.
7. Törökországban érvényteleníthették a házasságot, ha a férj nem biztosított kellő mennyiségű és minőségű kávét a feleségének.
8. Az instant kávé születését az 1930-as években a kávétúltermelés hozta el, amikor a brazil kormány a Nestlét kérte fel, hogy hasznosítja a többlettermelésből származó kávémennyiséget olyan technológiával, hogy a kávé hosszú ideig minőségét megőrizve eltartható legyen. Az azonnal oldódó kávégranulátum 100 százalékig kávé, csupán a vizet vonták ki belőle. Így kezdődött a Nescafé, a világ első azonnal oldódó kávéjának története.
9. Az olaszok cukorral isszák az eszpresszót, a németek és a svájciak forró csokoládéval keverik a kávét, a mexikóiak fahéjat szórnak rá, a belgák pedig csokidarabokat tesznek bele. A marokkóiak borssal isszák, a Közel-Keleten pedig nem átallják kardamommal és más fűszerekkel fogyasztani. Az osztrákok a tejszínhab mellett teszik le a voksukat. Egyiptomban tisztán és erősen isszák a kávét, számukra mind a tej, mind pedig a cukor elképzelhetetlen.
10. A kávétermesztés két és fél Magyarországnyi embernek biztosít megélhetést a világon. Ugyanakkor egyre kevesebb van minőségi ültetvényekből; a problémára a Nestlé elkötelezetten keresi a megoldást, hogy biztosítsa a jövő kávétermesztését és mindenekelőtt a fenntartható fejlődést.
11. Görögországban és Törökországban a hagyomány szerint mindig a legidősebb kap először kávét.
12. A kávédarálót egy angol lakatos találta fel, az első kávégépet egy francia alkotta meg, de sorozatban Olaszországban kezdték gyártani.
13. 1785-ben Poroszországban kávéforradalom tört ki, mert a törvény szerint csak nemesek, papok és magas rangú tisztek fogyaszthatták, és a nép ezt roppantmód nehezményezte.
14. A legnagyobb kávéfogyasztó országok az Egyesült Államok, Franciaország és Németország. Ezen nemzetek fiai és lányai a világ kávéfogyasztásának 65 százalékáért felelősek.
15. Évente 500 milliárd csésze kávét fogyaszt a világ, ez naponta 1,37 milliárd csésze, azaz 57 millió csésze óránként, 956 ezer csésze percenként, és 16 ezer csésze másodpercenként.
16. A világ vendéglátásának legdinamikusabban fejlődő ágazata a kávézóké: évente 7 százalékkal nő a számuk világszerte. A növekedés fő motorja Ázsia feltörekvő piacai, amelyekben a lakosság hagyományosan a teát részesítette előnyben, de napjainkban a trend megváltozni látszik.
17. A legtöbb csésze kávé fejenként a skandináv országokban fogy, egy főre vetítve Norvégia vezet, majd Finnország, Svédország és Dánia.
KOSZTOLÁNYI DEZSŐ: SZELLEMIDÉZÉS A NEW YORK KÁVÉHÁZBAN
A kávé gőze illan át forogva
a téli reggel füstjén szerteszét,
s ott, hol zabáltunk hajdan éhgyomorra
dicsőséget, dohányt és feketét,
nők, villanyok között, tombolva nyersen,
a lehetetlent érzem én magát,
szeszélyt, kalandot, sok-sok régi versem
és ifjúságom vad aether-szagát.
Lásd, most jöhetnél, Osvát. A halál tán
el is bocsát, jelenj meg e találkán,
ragyogj föl a barok oszlop megett,
hadd lássam egyszer még, örökre sértett
gyászomba, rég eltűnt, fényes kisértet,
vezérkedő, roppant szemüveged.
Legfrissebb hozzászólások