Első alkalommal 1986-ban járt Magyarországon, telt házas koncertet tartott a Budapest Sportcsarnokban. Következő látogatására 2009 szeptemberében került sor, ekkor a Papp László Budapest Sportaréna volt a koncert színhelye.
Egyiptomban élő, jómódú görög szülők első gyermekeként látta meg a napvilágot. Szülővárosa ekkor egy multikulturális közeg volt, ahol jól megfért egymás mellett mind az európai, mind az arab kultúra. Ez a kevert atmoszféra nagy hatást gyakorolt rá, ebben a miliőben felnőve fogékony lett minden más kultúra befogadására, és élete részévé vált a keleti hangszínek, a dekoratív ruhák irányába való vonzódás és a bőség, a gazdagság iránti hajlam.
A családot nagy megrázkódtatásként érte az ötvenes évek helyi nacionalista politikája, valamint a szuezi válság utáni nyugtalan hangulat. Miután apjának munkahelyét államosították, a család úgy döntött, elhagyja Egyiptomot, és visszatelepül Görögországba. Élete ettől kezdve gyökeresen megváltozott. Mivel kiváló nyelvérzéke volt (hét nyelven beszélt: görögül, arabul, franciául, olaszul, spanyolul, portugálul és angolul), ezért édesanyja azt szerette volna, hogy a vendéglátásban kezdje a pályáját, ugyanis Görögországban igen gyors ütemben fejlődött ekkortájt a turizmus. Ám őt sokkal jobban érdekelte a zene. Barátaival együttest alapított, ő maga gitáron és bőgőn játszott. Tizennyolc éves korában már rendszeresen zenélt és fellépett, egy év múltán pedig megkezdte a muzsikuséletet; a saját lábára állt. Bohém mindennapok következtek, együtteseivel klubokban, lokálokban, diszkókban lépett fel.
Ezután ismerkedett meg Vangelisszel, aki ekkor már ismert sztár volt Görögországban, ugyanis a „The Forminx” nevű együttes billentyűseként tevékenykedett. A megismerkedés után együtt játszottak egy keveset, míg végül Vangelis, felismervén Roussos nem mindennapi énekhangját, azt javasolta, hogy ezentúl próbálkozzon a szóló énekléssel. Ő hallgatott Vangelisre, és idővel lassan valóban szólistává vált.
Hamarosan összecsomagolt, majd vonatra szállt. A cél London volt. Az út azonban lerövidült, amint Doverbe, az angol határra érkeztek, a vámosok, felfedezvén a csomagok közt az együttes fényképeit és hangszalagjait, nem engedték be őket az országba. Ennek oka az volt, hogy a 60-as évek Angliáját szinte elárasztották a kezdő zenészek egész Európából, akik szintén sikeres karrier reményében tódultak a szigetországba. Annak lehetősége, hogy egy ismeretlen zenész szabályszerű munkavállalási papírok nélkül Nagy-Britanniába beutazzon, szóba sem jöhetett. Így végül kénytelenek voltak visszafordulni. Az új célpont Párizs lett.
Kezdetben nem sok sikerük volt,. Egy pincében ütöttek tanyát, többek közt ott született meg a Rain and Tears című dal is, amely meghozta nekik az átütő sikert. Miután a dal a slágerlista élére került, pályája gyorsan ívelt felfelé. Az Aphrodite’s Child sikert sikerre halmozott, mégis az együttes feloszlott, ő pedig megkezdte szólókarrierjét. Első szólóalbuma, az On The Greek Side Of My Mind akár hű folytatása is lehetne a korábbi Aphrodite’s Child-albumoknak. Életét és mindennapjait a média kitüntetett figyelemmel kísérte, nagyzási hóbortjai legendássá váltak.
Óriási kedvvel és munkabírással dolgozta végig a hetvenes éveket. Egy sor további nagylemezt készített, és csak úgy ontotta magából a slágereket. Zenéje és dalai milliókhoz jutottak el, ami annak is köszönhető volt, hogy az angol mellett francia, német, olasz és spanyol nyelvű albumokat is kiadtak tőle. Ezután közel kilenc évig nem jelentkezett új anyaggal, míg ki nem adták a következő korongját. A szimplán csak Demis címet viselő album egy újabb út eredménye, amelyet fiatal zenészekkel készített, a rajta lévő dalok pedig stílusukat tekintve visszanyúlnak pályafutása gyökereihez, a hatvanas évek beat- és rockzenéjéhez.
2015. január 25-én hunyt el egy athéni kórházban, ahol már egy ideje kezelték a betegségeit.
BUDAI ÉVA
rovatvezető
(forrás: wikipédia)
RAIN and TEARS – dalszöveg magyarul
Eső és könny, ugyanazok,
De a napfényben
El kell játszanod a játékot
Amikor sírsz és rossz az idő
Eljátszod
Nem más ez, csak az eső
Hányszor láttam
Könnyeket ömleni kék szemeidből.
Eső és könny, ugyanazok,
De a napfényben
El kell játszanod a játékot
Szerelmi választ adj nekem,
Szerelmi válasz kell nekem
Eső és könnyek a napsütésben
De a szíved
Dobog a szivárvány ívében
Eső vagy könny, mindkettő elkerül,
Mert a szívemben
A napfény elmerül
Eső és könny, ugyanazok,
De a napfényben
El kell játszanod a játékot.
Legfrissebb hozzászólások