A 20. század eleje kétségkívül az alkoholellenes mozgalmak virágkora volt. II. Miklós cár 1914-ben Oroszország teljes területére szeszárusítási tilalmat vezetett be, szigorú alkoholtilalom volt Magyarországon, Finnországban, Izlandon, Norvégiában, Kanadában és az Egyesült Államokban is.
1920. január 16-án lépett életben az Egyesült Államokban a 18. alkotmánymódosítás, amely az egész államszövetség területén megtiltotta az alkohol előállítását, forgalmazását és behozatalát, és ez így is maradt 13 éven keresztül. Andrew Volstead republikánus politikus nevéhez fűződő Volstead-törvény bevezetése után a 0, 5 százalék alkoholtartalmat meghaladó folyadékokat csak tudományos, ipari és gyógyászati célból lehetett előállítani, árusítását pedig szigorúan ellenőrizték.
A „szesztilalomtól” egészségesebb életmódot, javuló erkölcsöket, hatékonyabb munkavégzést és a bűnözés csökkenését is várták, de a rendőrség és az ügyészség hiába igyekezett betartatni a törvényt, a feketekereskedelem gyorsan és hatékonyan kiépült, és kitöltötte a törvény miatt létrejött piaci rést. Hamarosan több ezer zugfőzde működött az Egyesült Államok területén, volt ahol egyénileg vezette néhány csempész, máshol pedig szervezetten végezték az illegális tevékenységet. A szesztilalom miatt gazdagodott meg többek között Al Capone is, a leghírhedtebb bűnöző mellett számos gengszterbanda szakosodott az illegális alkoholkereskedelemre, a piac felosztásáért a különböző bandák véres háborúkat vívtak.
A 1929-es nagy gazdasági világválság nemcsak a legális vállalkozásokat érintette, az illegális szeszforgalmazás is hatalmas mértékben visszaesett, „a szesztilalom” végül azért is bukhatott meg, mert nagyfokú bizonytalanságot teremtett az amerikai társadalomban, aminek kockázatai meghaladták azokat a jótékony hatásokat, amiket vártak tőle (alkoholfogyasztás, betegségek csökkenése stb., és amik végül nem következtek be). A tilalmat 1933. december 5-én enyhítették a Cullen-Harrison-törvény bevezetésével, ami nem jelentette a szesztilalom teljes megszüntetését. Az új rendelkezés 3,2%-ban határozta meg a forgalmazható szeszes italok alkoholtartalmát, de egyes államok még hosszú éveken át fenntartották az 1920-ben bevezetett jogszabályt, így Mississippi polgárainak 1966-ig kellett várniuk arra, hogy legálisan koccinthassanak.
Az amerikai szesztilalom hatása a kultúrára:
- William Faulkner amerikai író novellái és regényei bemutatják a szesztilalom Amerikáját.
- A Van, aki forrón szereti (1959) című film az amerikai szesztilalom idején játszódik, részben egy illegális szórakozóhelyen.
- Volt egyszer egy Amerika (1984) című film is ábrázolja a szesztilalmat.
- Az Aki legyőzte Al Caponét (1987) című film az amerikai szesztilalom végén játszódik.
- Az Oscar (1991) című film főszereplője (Sylvester Stallone) egy gengszterfőnök, aki az amerikai szesztilalom idején gazdagodott meg.
- Az Életfogytig (1999) című vígjáték két főszereplője (Eddie Murphy és Martin Lawrence) is a szesztilalom „jóvoltából” jut hosszú időre börtönbe.
- A Lackadaisy című képregény egy illegális bárról szól az amerikai szesztilalom idején.
- A Fékezhetetlen, Lawless (2012) című film, Matt Bondurant regénye alapján. A film a Bondurant fivérek harcát mutatja be a szesztilalom ellen, egy kisvárosban közel Chicagóhoz.
Hazai érdekességek:
- Magyarországon szigorúbb szesztilalom volt 1919. március 21. és augusztus 1. között, a Tanácsköztársaság alatt, mint az Egyesült Államokban.
- 1978 január 1-től a belkereskedelmi miniszter 19/1977 (XII. 20.) Bk M számú rendelete a szeszes ital értékesítésének korlátozásáról 7. § (1) értelmében a vendéglátó üzletekben munkanapokon szeszes italt értékesíteni a napi üzletnyitástól reggel 9 óráig tilos volt (ún. „reggeli szesztilalom”), hogy a munkába igyekvők ne tudjanak szeszes italt fogyasztani. Az intézkedést Hofi Géza is parodizálta egyik hanglemezén: „…akinek annyi vegyespálinkája nincs otthon, hogy másnap reggel a gyárig elég legyen, az száradjon ki!„. Valamint az akció megjelent az akkoriban igen népszerű Szomszédok című szappanopera 1988-ban készült 25. epizódjában is, amikor Vágási Feri konyakot szeretne venni az esti vendégséghez Lenke néni boltjában, aki közli, hogy azt majd csak 9 után, de szívességből felviszi nekik. Ezt végül a Németh-kormány szüntette meg 1989 tavaszán.
- Átmeneti szesztilalmat szoktak bevezetni a parlamenti választások napján.
Magyarországon jelenleg is számos szeszes ital előállításával és fogyasztással kapcsolatos korlátozás van, így például:
- hazánk nagy részén tilos közterületen alkoholt fogyasztani (a bírság 5 és 50 ezer forint körül mozog),
- sok magyar városban és Budapest egyes kerületeiben az éjszaka is nyitva tartó üzletek nem adhatnak el alkohol tartalmú italokat este 10 órától reggel 6-ig. Van (például Debrecenben), ahol a korlátozás bizonyos vendéglátóhelyekre is vonatkozik.
(Felhasznált források: rubikon.hu, ng.hu, mult-kor.hu, wikipedia.hu)
Legfrissebb hozzászólások