Jómódú családba született, apja királyi pénztárnok volt Becsén. Tíz testvére közül Than Mór bátyja érdemeit is számon tartja az utókor. Szabadkán, Kalocsán, Szolnokon és Nagybecskereken járt gimnáziumba. Tizennégy éves korában részt vett az 1848-49-es szabadságharcban előbb lövész, majd később tűzmester beosztást látott el Bem seregében. A fegyverletétel után gyógyszerészi pályára lépett. Egyetemi tanulmányait Bécsben végezte, ahol egy évig orvosi szakon, majd a gyógyszerészetin főleg kémiával foglalkozott és a kémia doktora lett. Rögtön ezután ösztöndíjjal tartózkodott Bunsen híres laboratóriumában Heidelbergben, majd felkereste Párizs nevezetesebb tanintézeteit is, hogy ismereteit gyarapítsa. A pesti egyetemen a kémiai tanszék helyettes tanára, majd a tanszék rendes tanára (professzora) lett. A magyar mellett németül, franciául, angolul és latinul is beszélt.
Tervei szerint új kémiai Intézet épült a Trefort-kertben. (Az épületben ma bölcsészkari szakok találhatóak.) 1860-ban levelező, majd 1870-ben rendes tagjává választotta a Magyar Tudományos Akadémia – matematikai és természettudományi osztályának előbb elnöki, majd haláláig pedig a másodelnöki (alelnöki) tisztét viselte. Hosszú és gazdag munkássága után 1908-ban nyugdíjazását kérte. Még ebben az évben (július 5-én) elhunyt.
Igazi iskolateremtő tudós volt. A kémia tanításának módszerét az egyetemen átalakította; tartalmas és a formában is kiválóan gondos előadásaival nemcsak megkedveltetni tudta tárgyát, hanem fölébresztette tanítványaiban a kutatásra való hajlamot is. A tanításon kívül az első Magyar Gyógyszerkönyv kidolgozásában is elévülhetetlen érdemeket szerzett. A már említett Kémiai Intézet alapítója és vezetője. Nevéhez kötődik az analitikai mérőoldat faktorbeállító anyagának, a kálium-bikarbonátnak és kálium-bijodátnak (az úgynevezett Than-só) a bevezetése. Közegészségi tekintetben is igen fontos munkát végzett: a fővárosnak vízzel való ellátása ügyében, továbbá az orosz pestisveszély alkalmával hatékony módszert dolgozott ki a fertőtlenítésre, amelyet a bécsi birodalmi járványbizottság is elfogadott.
Budai Éva
rovatvezető
(forrás: wikipedia)
Legfrissebb hozzászólások