1936. július 2-án született Kőbányán Hoffman Géza néven Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas humorista, előadóművész, színművész, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a magyar kabaré történetének egyik leghíresebb alakja, a kabaréműfaj külön úton járó, kiemelkedő népszerűségű mestere, aki önálló produkcióival egyéni stílust teremtett.
Édesanyjától, Szabó Magdolnától, a Budapesti Konzervgyár Sterillé üzemének művezetőjétől zenei hallását, édesapjától, Hoffmann Lajostól, a Budapesti Dohánybeváltó üzem csoportvezetőjétől humorát örökölte.
Általános iskolai tanulmányait a kőbányai Maglódi úti iskolában végezte. Gimnazistaként a nyári szünetekben a Kőbányai Téglagyárban dolgozott. Itt kapcsolódott be a Drasche színjátszó csoport munkájába. Jászai András (Jászai Mari leszármazottja) készítette fel amatőr szerepekre. (Szabad szél, Két kapitány, Nászutazás, valamint esztrádműsorokban lépett fel.)
A Széchenyi István Gimnáziumban tett érettségi vizsgát (1955). Hiába felvételizett háromszor is a Színművészeti Főiskolára, nem vették fel, egyedül Básti Lajos engedte át az első rostákon. Ascher Oszkár rendszeresen arra kérte, hogy szavaljon, hiába mondta, hogy a paródia jobban megy neki, Ascher azt válaszolta, hogy ahhoz meg ő nem ért. Így a Kőbányai Porcelángyárban lett porcelánfestő, de színészi ambícióit nem adta fel, beiratkozott Rózsahegyi Kálmán Színiiskolájába.
5 év gyári munka után tehetségére felfigyelt Szendrő József, a debreceni Csokonai Színház igazgatója, aki szerződést kötött vele. Érdekesség, hogy a Hofi nevet Szendrő Józseftől kapta.
1963-ban visszaköltözött Budapestre és rendszeresen fellépett a budapesti Fészek Klubban.
Hofi Géza 1968-ban, a Magyar Rádió szilveszteri műsorában elhangzott táncdalfesztivál-paródiájával vált közismertté.
1969-ben a Komlós János által vezetett Mikroszkóp Színpadhoz szerződött, amelynek 1982-ig volt tagja. Estjei hangfelvételen jelentek meg, sokuk aranylemez lett.
1976-ban Kovács Katival és Koós Jánossal elkészítette a Kell néha egy kis csavargás című zenés rádiójátékot.
1979-ben animációs zenés filmje, a Megalkuvó macskák óriási siker lett.
1983-ban Hofi Gézát Ádám Ottó szerződtette a Madách Kamara Színházhoz, ahol saját szövegével és dramaturgiájával állt a közönség elé. A Hofélia című önálló estjét ötszázszor játszotta sikerrel.
1987 októberétől az Élelem bére című estje, amely 2001. május 27-ig tartott, 1500 előadást ért meg.
1990-ben infarktust kapott, 1991 tavaszán tért vissza a színpadra.
1995 -ben hosszan tartó, súlyos betegség után elvesztette feleségét, Margitot, akivel 36 évig éltek boldog házasságban.
2000-ben másodjára is megházasodott, felesége, Ildikó 20 évvel volt fiatalabb.
Újabb szemműtéten esett át, és csak 2002 februárjában térhetett vissza a színpadra. Még két hónapot játszott hatalmas sikerrel.
Hofi Géza 2002. április 10-én álmában hunyt el, és a Farkasréti temető művészparcellájában helyezték örök nyugalomra.
Hofi Géza a rendszerváltás után is töretlen sikerrel lépett fel, műsorainak hangvétele, stílusa, egyéni humora alapvetően nem változott.
Néhány érdekesség:
– A Rádiókabaré szilvesztereinek állandó sztárja volt. Egyik legmaradandóbb sikerét egy táncdal, az általa énekelt Lazítani hozta.
– 1980. december 29-én előadás közben a díszlet mellé zuhant, és súlyos sérüléseket szenvedett, ám több törött bordával is befejezte a műsorát.
– 1995 -ben Déryné-díjat kapott, amit csak színésznők kaphatnak. Ő az egyetlen férfi, aki megkapta.
– 1997-ben a Madách Kamara Színházban játszott Élelem bére elérte az 1100. előadást, ahol aranygyűrűvel ajándékozták meg.
– 2002-ben a főváros szobrot emelt neki a „Pesti Broadway”-n.
-2004. december 28-án avatták fel a Mikroszkóp Színpad előtt Stremeny Géza szobrászművész „Színház” című bronzszobrát, melyet a köznyelv csak Hofi-szobornak nevez.
– Hofi Géza rajongott a dzsesszmuzsikáért és a vadászatért, szerette a jó kocsikat, az első, használt Mercedesét még az egyik minisztériumtól vette. Más luxus nem volt az életében.
– Kisbolygót neveztek el tiszteletére 180857 Hofigeza néven.
– Hofi első felesége egész családját nagyon szerette, anyósával, akit a műsoraiban csak mamának hívott, remekül kijött.
BUDAI ÉVA
rovatvezető
https://www.youtube.com/watch?v=9jLRzBM9-u4
(Források: hofi.hu, sztárlexikon.hu, wikipedia.hu)
Kapcsolódó oldal:
Legfrissebb hozzászólások