1849. november 15-én Kozma Vazul költségén és Nagy Ignác (1810–1854), a laptulajdonos szerkesztése alatt indult meg Pesten.
Először (1843-ban) Garay János Regélő Pesti Divatlapjának a nővilág híreiről, mozgalmairól tudósító rovata kapta a szokatlan hangzású nevet (a német Damen Courrier magyarítása a Hölgyfutár).
A Hölgyfutár – amint az alcímében szerepel – „Közlöny, az irodalom társasélet és divat köréből”; vasár- és ünnepnapok kivételével mindennap megjelent.
Feladatának tekintette a „már-már elhaltnak látszott költészet” népszerűsítését. A Hölgyfutár tartalmának jelentős része társasági és kulturális hírekből, tárcacikkekből, anekdotákból, vidéki és külföldi levelekből állt, csupán kisebb részében kapott helyet a valódi szépirodalom.
Eleinte majdnem az egész lapot Nagy Ignác és Szilágyi Sándor segédszerkesztő írták. Később a szépirodalom képviselői csaknem mindnyájan írtak a lapba. A kor neves írói is szerepeltek írásaikkal (Arany János, Tompa Mihály és Vajda János), és fiatal írók, publicisták egész sorát indította útjára a Hölgyfutár. Sokaknak hosszú ideig az egyetlen biztos szereplési lehetőséget nyújtotta a szabadságharc bukása utáni, megtorlásokkal teli időszakban. Itt tűnt fel a korán elhunyt Beöthy László (1826–1857) író, humorista Miss Fanny című első művével.
1852 júliusától Tóth Kálmán volt a segédszerkesztő. Az akkori politikai viszonyok és önkényuralom miatt sok zaklatásnak volt kitéve a szerkesztő (aki fogságot is szenvedett) és a kiadó.
Jókai Mór is munkatársa volt 1854-ben, amikor a Délibáb megszűntével a Janicsárok végnapjai című regényét itt folytatta. Nagy Ignác halálával (1854. március 19.) a lap egy ideig szünetelt. Április 6-tól Berecz Károly vette át a szerkesztést. A Hölgyfutárt 1856. április 1-jétől Tóth Kálmán, 1861. július 1-jétől (Szinnyei József szerint 1862. április 1-jétől) Bulyovszky Gyula, 1862. november 1-jétől Balázs Frigyes szerkesztette.
A Hölgyfutár 1864. november 10-én szűnt meg, folytatásaként és jogutódjaként Tóth Kálmán azonos jellegű szépirodalmi napilapot indított Fővárosi Lapok címmel.
(Források: Pallas Nagylexikon, A magyar sajtó története)
Kapcsolódó oldal:
Hölgyfutár 1849-1864 (Előfizetés szükséges a 6000 oldal megtekintéséhez.)
Legfrissebb hozzászólások