Szülővárosában, a mostani Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziumában (akkor Dóczi Leánynevelő Intézet) tanult, majd a Debreceni Egyetemen kapott latin–magyar szakos tanári és bölcsészdoktori diplomát. A helyi Református Leányiskolában, később Hódmezővásárhelyen tanított.
1949-ben megkapta a Baumgarten-díjat, de még azon a napon visszavonták tőle, és állásából is elbocsátották; egészen 1958-ig nem publikálhatott. Ebben az időben a Horváth Mihály téri Gyakorló Általános Iskola (a mai Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium egyik elődintézménye) tanáraként dolgozott.
Az eredetileg költőként induló Szabó Magda 1958 után már regény- és drámaíróként tért vissza. A FRESKÓ és AZ ŐZ című regények hozták meg számára az országos ismertséget. Ettől fogva szabadfoglalkozású íróként élt. Számos önéletrajzi ihletésű regényt írt, az ÓKÚT, a RÉGIMÓDI TÖRTÉNET és a FÜR ELISE saját és szülei gyermekkorát, valamint a 20. század elejének Debrecenjét mutatja be. Sok írása foglalkozik női sorsokkal és kapcsolataikkal, például a DANAIDA vagy a PILÁTUS. Manapság legismertebb regénye talán AZ AJTÓ, amiből kiváló mozifilm is készült. És legtöbbet olvasott regénye, ami még a „kötelezőt” is kibírja: az ABIGÉL.
Férje Szobotka Tibor író volt, akinek alakját Megmaradt Szobotkának című könyvében idézte fel Az egyik legtöbbet fordított magyar íróként regényei számos országban és nyelven megjelentek. Kilencven éves korában olvasás közben érte a halál.
SZABÓ MAGDA: MARADJ A PARTOKON
Ne szisszenj, ha véred csorog,
titkold a szenvedést.
Ha észreveszem, hogy talált,
megforgatom a kést
emlékül. Irgalmazzak, én?
Neked, aki kivégzel?
Fagyott vérem is felbuzog,
ha majd hullámra nézel.
Magam számára sem tudom,
mi az az irgalom,
gályán ringott az ősapám
olasz hullámokon.
Csak engesztelj, csak védekezz,
én meg nem hallgatom!
Indul a gályám. Ints felé,
s maradj a partokon.
***
Kapcsolódó oldal: Szabó Magda: AZ AJTÓ – Digitalizált könyv
Legfrissebb hozzászólások