Párizsban született, eredeti neve Rajmund Liebling. 1937-ben a család visszaköltözött Lengyelországba, ahol a többi lengyel zsidóhoz hasonlóan náci fogságba kerültek. Édesanyja egy koncentrációs táborban halt meg, ő maga megszökött a krakkói gettóból és lengyeleknél bujkált. Először a volt házmesterüknél, később – amikor nagyon veszélyessé vált a bujkálás Krakkóban – egy lengyel parasztcsaládnál. Később ezek az emlékek is tükröződnek az általa rendezett A zongorista című filmben.
A háború után már 12 évesen rádiós színész lett, 14 éves korától színházban játszott. Hamarosan országos hírű személyiséggé vált. 21 éves korában kapta meg első jelentős filmszerepét Andrzej Wajda A mi nemzedékünk című filmjében, és ugyanebben az évben vették fel a łódzi filmművészeti főiskolára, ott is diplomázott.
Párizsban készítette el első külföldi rövid játékfilmjét, a A kövér és a soványt, majd hamarosan megrendezte első egész estés játékfilmjét, a Kés a vízbent. A lengyel hatalom és kritika nem fogadta szívesen ezt az alkotást, ellenben megnyerte a lengyel Film című újság olvasói díját – a legjobb lengyel film kategóriájában -, és a külföldi újságírók is elismeréssel nyilatkoztak róla, továbbá a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díjára is jelölték. Ezután végleg Párizsba költözött. Eljutott Londonba is, majd Hollywoodba repült, hogy megrendezze a Rosemary gyermeke című filmet.
1969. augusztus 9-én második felesége, a nyolc hónapos terhes Sharon Tate filmszínésznő és négy barátjuk a Manson-család brutális mészárlásának áldozatai lettek Los Angeles-i otthonukban.
Miután megrendezte a Kínai negyedet Jack Nicholson főszereplésével, letartóztatták, és bíróság elé állították egy 13 éves kislány megrontásának vádjával, amit Nicholson lakásán követett el. Augusztusban bűnösnek vallotta magát, azonban még az ítélethirdetés előtt Franciaországba szökött. Azóta Párizsban és Svájcban él. Svájcba utazott, hogy átvegye a Zürichi Filmfesztivál életműdíját, de a svájci rendőrség az amerikai elfogató parancs alapján letartóztatta, majd több millió dollár óvadékért házi őrizetbe helyezték.
2003-ban az A zongorista című filmjéért a 75. Oscar-gálán megkapta a legjobb rendezőnek járó szobrocskát, amit azonban az ellene máig érvényben lévő elfogatóparancs miatt nem tudott személyesen átvenni. Kiadatási ügyében végül 2010. július 12-én született meg a döntés, a rendezőt nem adták ki az Egyesült Államoknak és a svájci igazságügy miniszter bejelentése alapján „a szabadságát korlátozó intézkedéseket” azonnali hatállyal visszavonták. Ezt követően még aznap elhagyta az országot.
Néhány kiemelkedően fontos filmje: Az öldöklés Istene, Twist Olivér, A zongorista, Egy tiszta nő, Kínai negyed, Macbeth, Rosemary gyermeke, Vámpírok bálja, Kés a vízben.
Budai Éva
rovatvezető
forrás: wikipedia
Legfrissebb hozzászólások