Műfajteremtő, a magyar televíziózás történetének meghatározó művésze. A tévéjátékoktól a hangversenyek képernyőre viteléig szinte minden televíziós műfaj kialakításában úttörő szerepet vállalt. Emlékezetes élő közvetítések, mint például Nagy Imre és mártírtársai temetésének vezető rendezője volt. Mindmáig legnépszerűbb rendezése a SZOMSZÉDOK című teleregény.
A magyar televíziózás érdekében – az egyéni, művészi, alkotó munkát háttérbe szorítva – többször vállalt vezető funkciót. Jelentős szerepe van a televíziós oktatás kialakításában, szakemberek nevelésében is.
Horváth Ádám eredetileg agrobiológusnak készült, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem hallgatója volt. Később a Honvéd Művészegyüttes énekkari tagja és karvezetője lett. 1957-ben külsősként került az induló televízióhoz Apáthi Imre asszisztenseként. 1958-tól a Magyar Televízió munkatársa, egy évre rá már rendezőként tevékenykedett. Volt a Magyar Televízió elnöke is (1994-95).
Nagyapja Molnár Ferenc író, nevelőapja Sárközi György író, féltestvére Sárközi Mátyás író volt, felesége Csűrös Karola színésznő.
Érdekesség, hogy a második világháború után öccsével együtt a Sztehlo Gábor által alapított Gaudiopolisba (Örömváros) kerültek, ahol a „Gyermekköztársaság” kikiáltásakor kultuszminiszteri tárcát kapott.
2019. június 19-én Horváth Ádám Kossuth-, Erkel Ferenc- és Balázs Béla-díjas rendezőt 89 éves korában érte a halál.
Budai Éva
rovatvezető
(forrás: wikipedia)
Legfrissebb hozzászólások