Ma 83 éves! Isten éltesse!
Oscar-, Golden Globe-, tizenháromszoros Grammy-díjas. Ötven éve a popzene meghatározó alakja. Legismertebb dalai az 1960-as években születtek, melyek közül a Blowin’ in the Wind és a The Times They Are a-Changin’ a háborúellenes és polgárjogi mozgalmak himnuszává vált. Zenéinek alapját elhagyva megalkotta hatperces slágerét, a „Like a Rolling Stone”-t, amivel 1965-ben radikálisan megváltoztatta a popzenét.
Dalszövegeire hatással volt a politika, a szociális kommentár, a filozófia és az irodalom, így sikeresen szállt szembe a korabeli könnyűzene konvencióival és elnyerte az ellenkultúra tetszését. Míg kitágította és magáévá tette a zenei stílusokat, hatással volt rá többek között az amerikai népzene, a country, a blues, a rock and roll, a kelta ballada és a jazz.
Gitáron, billentyűs hangszereken és szájharmonikán játszik. Állandóan változó összetételű zenekarával az 1980-as évek vége óta rendszeresen turnézik. Alkalmanként más zenészekkel is együtt játszott, például Paul Simonnal, Tom Pettyvel és Eric Claptonnal. Bár pályájának középpontjában előadói munkássága és albumai állnak, általában mégis dalszerzői tehetségéért rajonganak.
2013. november 13-án a Francia Köztársaság Becsületrendjével tüntették ki. 2016. október 13-án megkapta az irodalmi Nobel-díjat. Az indoklás szerint új költői kifejezésekkel gazdagította az amerikai dalkincset. Először semmit nem reagált a kitüntetésére, pedig több koncertet is tartott a hír bejelentése óta, de azokon sem adott hangot a véleményének, és a Nobel-bizottság sem tudta sehogy elérni, ezért az is kétségessé vált, hogy egyáltalán elmegy e a díjátadó ceremóniára. A Svéd Királyi Akadémia egyik tagja pedig arrogánsnak nevezte , amiért hallgat a Nobel-díjáról.
Végül október 29-én mégis megszólalt, ahol a hír okozta „megdöbbenésével és meghatódottságával” indokolta addigi hallgatását, majd hozzátette, hogy „abszolút részt kíván venni az átadáson, ha ez egyáltalán lehetséges”. Az előzmények ismeretében egyes vélemények szerint azonban az sem volt kizárt, hogy mégsem vesz részt rajta. November 16-ra kiderült, hogy valóban nem vesz részt az átadási ceremónián, miután tudatta az akadémiával, hogy „szerette volna személyesen átvenni a Nobel-díjat, de más kötelezettségei sajnos nem teszik ezt lehetővé, ugyanakkor rendkívül megtisztelőnek tartja a kitüntetést.” Az Akadémia viszont kikötötte, hogy Nobel-beszédet kell valamikor az átadást követő fél éven belül tartania, különben visszavehetik a díjat, ez ugyanis a díjátadás feltétele. A rendezvényen végül barátja, Patti Smith énekesnő lépett fel, aki Dylan A Hard Rain’s A-Gonna Fall című dalát adta elő, melybe bele is zavarodott, állítása szerint a meghatódottságtól, majd az Egyesült Államok svédországi nagykövete felolvasta Dylan köszönőlevelét is.
BOB DYLAN: FÖLDÖNFUTÓ
Hol volt, hol nem micsoda ruhákban jártál
És még alamizsnálkodtál is tán bizony ám
Volt aki szólt „Vigyázz picim mert nagyot esel”
Cikiznek, azt hitted talán
Kinevetted a huligánt
Aki az utcasarkon állt
Most már nem olyan nagy a szád
Most már alig ismerni rád
Betevő falatod sincs ha valaki nem segít
Mi vagy te így
Mi vagy te így
Te sehol sem lakó
Te sehova se tartozó
Földönfutó?
Persze a legjobb iskolákba jártál kis magányosom
Igaz ami igaz, jól elvoltál, te is tudod
De senki se tanította hogy mi lesz ha utcára kerülsz
Most meg kiderül hogy jó ha megszokod
Azt mondtad nem lesz megalkuvás
Hiába jön az a garabonciás
Most aztán tessék, nincs kifogás
Csak a szeme lukába bámulás
S a kérdés, na mik a szándékaid
Mi vagy te így
Mi vagy te így
Te magadnak se jó
Te sehol sem lakó
Te sehova se tartozó
Földönfutó?
Sose nézted meg, hogy ráncolja szemöldökét
A bűvész meg a bohóc a mutatvány után
Sose jöttél rá hogy így nem jó
Hogy a magad örömét másokra bízni kár
Diplomatád krómparipára ültetett
A vállán sziámi macska, úgy hajtott veled
Ugye de rossz amikor fölfedezed
Hogy mégse ő hiányzott teneked
Ha ellopja mindened amit megkaparint
Mi vagy te így
Mi vagy te így
Te magadnak se jó
Te sehol sem lakó
Te sehova se tartozó
Földönfutó?
A princessz az ügetőn és mind a finom népek
Nagyokat isznak szerintük ez az csak így tovább
Egymást csupa drága cuccal folyton meglepik
De te húzd le a gyémántgyűrűdet inkább zaciba vágd
Mindig szórakoztatott
A nagy dumás Napóleon, a csupa rongy
Most ő hív, siess, vissza nem utasíthatod
Ha semmid sincs, nincs vesztenivalód
Láthatatlan vagy nincsenek titkaid
Mi vagy te így
Mi vagy te így
Te magadnak se jó
Te sehol sem lakó
Te sehova se tartozó
Földönfutó?
(Barna Imre fordítása)
ÉS! a tavalyi emelt szintű magyar érettségiből:
REFLEKTÁLÓ SZÖVEG ALKOTÁSA
2016-ban az irodalmi Nobel-díjat Bob Dylan* amerikai énekes, dalszerző kapta. A nyertes személye, illetve életművének a legrangosabb irodalmi díjjal történt elismerése megosztotta a világ közvéleményét. Fejtse ki véleményét erről a tényről, foglaljon állást! Reflektáló szövegében bizonyítsa problémaérzékenységét és tárgyi tudását, tájékozottságát is, hivatkozzon például saját irodalom-, illetve költészet-felfogására, a dalszöveg státuszára, zene és szöveg viszonyára! Utalhat korábbi díjazottakra is. Megoldása 150-450 szó terjedelmű legyen!
* Bob Dylan (er.: Robert Allen Zimmerman; 1941. május 24.) Oscar-díjas, Golden Globedíjas, sokszoros Grammy-díjas amerikai zenész, dalszerző; a popzene meghatározó képviselője. Legismertebb dalai az 1960-as években születtek; néhány közülük polgárjogi mozgalmak „himnusza” lett (pl.: Blowin’ in the Wind; The Times They Are A-Changin’).
2012-ben kitüntette az amerikai elnök, 2013-ban megkapta a francia becsületrendet. Dylan megdöbbenésével és meghatottságával indokolta, hogy majdnem két hétig nem reagált a Nobel-díj elnyerésének hírére és a Svéd Akadémia megkeresésére. 2016 decemberében, más kötelezettségeire való hivatkozással, nem vett részt az átadási ünnepségen Stockholmban.
A ceremónián felolvasott köszönőlevelében megállapította: „Ha valaki valaha azt mondta volna, hogy egy kicsi esélyem van a Nobel-díj megnyerésére, azt gondoltam volna, ez annyira lehetséges, mint hogy a Holdra lépjek.” 2017 júniusában végül átvette a díjat. Előadói beszédében felidézte, hogy amikor megkapta az irodalmi Nobel-díjat, azon tűnődött, mi is lehet pontosan a kapcsolat dalai és az irodalom között.
„Elgondolkodtam rajta, kerestem az összefüggést.” Dylan beszélt irodalmi inspirációiról is, példaként említve a Moby Dicket, a Nyugaton a helyzet változatlant és az Odüsszeiát, hozzátéve, hogy ezeknek a könyveknek a témái szándékosan vagy öntudatlanul beépültek a dalaiba.
Mit fúj a szél (részlet) (Blowin’ In The Wind )
Hány utat járjon végig valaki,
Hogy a neve ember legyen?
És hány tenger hosszat szálljon a galamb,
Míg partot ér és megpihen?
És hány bomba kell még, hogy az ágyúszót
Már ne tűrje senki sem?
Ha válasz kell, hallgasd, hogy mit fúj a szél,
Csak hallgasd, hogy mit fúj a szél.
(1. vsz.; Barna Imre ford.)
https://www.youtube.com/watch?v=qGwnHvohEH0
Legfrissebb hozzászólások