Az ír hagyomány szerint Szent Patrik keresztény hittérítő volt, akit leggyakrabban Írország védőszentjeként, vagy Írország apostolaként tisztelnek. Két hiteles levél is fennmaradt tőle, amikből az életére vonatkozó adatok kikövetkeztethetőek.
16 éves korában hazájában ír portyázók fogták el a római uralom alatt lévő Britannia provinciában – feltehetőleg Walesben – élő fiút, majd rabszolgának Írországba vitték magukkal. Patrikot, aki jómódú, római polgárjoggal rendelkező családból származott, és ősei között áldozópapok is szerepeltek (bár ennek ellenére a szent fiatal éveiben pogányként élt), nagyon megviselték az események. Hat évet élt a „smaragd szigeten”, ahol pásztorként dolgoztatták, mire sikerült megszöknie, és visszatérnie családjához. Miután felvették az egyházba, felszentelt püspökként tért vissza Írországba az 430-as évek elején, ahol majdnem három évtizeden keresztül hirdette az igét a pogányok között.
Szent Patrikról rengeteg csodás történet kering. Az egyik szerint egyszer egy szikláról szónokolva kiűzte az összes kígyót az Ír-szigetről. Egy másik történet azt állítja róla, hogy a szent szavára hasadék támadt a földben, és számos lélek alászállhatott a tisztítótűzbe, hogy bűntelenül térhessen vissza az életbe. Nem meglepő, hogy már a hetedik században Írország védőszentjeként tisztelték.
Szent Patrik napját halálának évfordulóján, március 17-én ünneplik. Írországban, és azon kívül is úgy egyházi, mint világi ünnepnapként is megtartják. Az ír egyházmegyékben egyházi ünnepként és parancsolt ünnepként is megülik, míg Írországon kívül magának Írországnak az ünnepeként tartják meg.
Eredetileg katolikus ünnep volt, aztán a világban szétszórt írek összetartozásának, és a nemzeti büszkeségük megélésének napja, végül egy remek alkalom lett arra, hogy mindenki bulizzon, felfedezze magában az ír lelket, ennek örömére zöldbe öltözzön és komolyabb mennyiségű sört töltsön magába.
Az ünnep hamar népszerű lett az anyaországtól távol élő ír közösségekben, otthon, Írországban azonban még évszázadokig megmaradt vallási ünnepnek. Szent Patrick napja Írországban csak 1903 óta hivatalos nemzeti ünnep, az első parádét Dublinban 1931-ben tartották. Az ír törvények egészen az 1970-es évekig a kocsmák zárva tartásáról rendelkeztek az ünnepen, és csak a kilencvenes években érzett rá az ír kormány az ünnep országimázs-erősítő jellegére, és kezdte el a turistacsalogató parádékat, koncerteket, tűzijátékokat és utcabálokat támogatni. Addigra azonban a tengerentúlon ez a nap világraszóló bulivá nőtte ki magát, ami a vallásos máz utolsó darabjait is levetette magáról, sőt, az íreken is elkezdett túlmutatni. A közelgő tavasz ünnepévé vált, a külsőségeket, a zöld színt, a sört, az ír zenét megtartva.
New Yorkban, a világ legnagyobb Szent Patrik napi parádéján 150 ezren vonulnak végig az Ötödik sugárúton, a felvonulás nézőinek számát kétmillióra becsülik.
Amerikában, ahol gyakorlatilag mindenki számon tartja családja származását, és roppant büszke is erre, az írek ünnepe a nagy amerikai olvasztótégely ünnepévé is vált. Az ember ír nemzeti színeket ölt magára, és együtt énekli a Beer beer beer-t a többi bulizóval, akik egyébként szintén nem írek.
Budai Éva
rovatvezető
(forrás: wikipedia)
SZENT PATRIK NAPJÁNAK MOTTÓJA
Az útlevelem azt mondja, amerikai vagyok, a szívem azt, hogy honnan származom, de a májam azt, hogy én is ír vagyok.
SZENT PATRIK KÓDEXBELI ÁLDÁS (IV. század)
Az Úr legyen előtted,
hogy a jó utat mutassa neked.
Az Úr legyen melletted,
hogy téged karjába zárjon és megvédjen.
Az Úr legyen mögötted,
hogy megvédjen a Gonosz cselvetésétől.
Az Úr legyen alattad,
hogy felfogjon, ha leesel.
Az Úr legyen tebenned,
hogy megvigasztaljon, ha szomorú vagy.
Az Úr legyen körülötted,
hogy megvédjen, ha mások rád rontanak
Az Úr legyen fölötted,
hogy megáldjon téged.
Így áldjon meg téged a jóságos Isten,
ma, holnap és minden időben.
Ámen.
A LÓHERE LEGENDÁJA
Az írek szimbóluma a lóhere, az úgynevezett shamrock. A jellegzetes szimbólumot Szent Patriknak tulajdonítják, aki elhozta a kereszténységet nekik. Ennek eredete, hogy Szent Patrik egy háromlevelű lóhere segítségével magyarázta el a királynak a szentháromság mibenlétét.
SZENT PATRIK NAPI SÜTEMÉNY
Mint ahogy a nevében is benne van, ezt a sütit évente csak egyszer készítik, minden év március 17-én, illetve egy nappal előtte, hogy 17-én fogyasszák.
Hozzávalók:
2 3/4 csésze liszt
3/4 kiskanál szódabikarbóna
1/2 kiskanál só
1 csésze szobahőmérsékletű vaj
1 csésze kristály cukor
1 tojás
1 kiskanál vanília aroma
zöld ételfesték
A tojás fehérjét felverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a sárgáját, a vajat, lisztet, majd a zöld ételfestéket. A tésztát addig gyúrjuk, míg a festék egyenletesen eloszlik mindenhol, ezután a tésztát fél óráig a hűtőben pihentetjük. A tésztát lisztezett deszkán fél ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, és lóhere formájú kiszúróval, vagy késsel négylevelű lóheréket szaggatunk. A süteményt addig sütjük, míg a lóherék széle el nem kezd sötétedni. Megvárjuk, míg a süteményünk kihűl, majd cukormázat készítünk.
Cukormáz: Porcukrot elkeverünk egy kevés vízzel, néhány csepp citromlével és némi zöld ételfestékkel. Az egészet addig melegítjük alacsony hőfokon, míg a massza sűrűsödni nem kezd. Amikor elkészült a cukormáz, rövid időre hűlni hagyjuk, majd óvatosan, de rutinos gyorsasággal a sütikre öntjük.
A Szent Patrik napi Felvonulás és Fesztivál 2021-ben Magyarországon elmarad.
Legfrissebb hozzászólások