Hügel János nyomdász és Hanrich Emma varrónő lánya, élete az erzsébetvárosi Nefelejts utca egy földszinti udvari lakásából indult. 10 éves korában felvették az Opera balettiskolájába, de a szólókarrierhez nem volt megfelelő a testalkata. Egy gazdag mecénás segítségével színi tanulmányait magánúton végezte el előbb Rákosi Szidi, majd Bárdi Ödön tanítványaként, később a világhírű tenorista, Anthes György tanította énekelni.
Tehetsége csak a kiinduló pont volt pályájához: hatalmas szorgalommal, minden lehetséges eszközzel küzdött egész életén át azért, hogy képességeihez mért szerephez jusson a magyar színjátszásban.
Először a Népopera szerződtette, ahol a Tengerész Kató című operettben szerepelt, de a várt átütő siker elmaradt. Ezután Pozsonyban, Debrecenben lépett fel.
Férje dr. Halmos Géza miniszteri tanácsos alkotta meg számára a Honthy Hanna művésznevet. 1922-ben, a Bajadér című Kálmán Imre operett Király színházi előadásán mérte össze tudását, tehetségét a kor ünnepelt, nála 14 évvel idősebb primadonnájával, Fedák Sárival. Neve ettől kezdve vált igazán ismertté Budapesten.
Ezután évtizedekig a Fővárosi Operettszínház tagja volt, bár csak egyes szerepekre szerződött. Prózai színházakban is sikerrel szerepelt, de elsősorban az operett és a daljáték műfajának volt vezető énekese, évtizedeken át ünnepelték, mint primadonnát. Igazi sztár volt a színpadon. Itthon és külföldön egyaránt hatalmas sikert aratott képességeivel és egyedi hangfekvésével.
A második világháború után Gáspár Margit szerződtette a Fővárosi Operettszínházhoz a már jóval 50-en túli primadonnát. Operettek átdolgozásával (Csárdáskirálynő, Luxemburg grófja stb.) kreálták számára a „grande dame” szerepkört, egy-egy korábbi szerepet felnagyítva. Honthy csak a színháznak élt; ezt magánélete megsínylette, mindhárom férje megélte ezt a tényt. Még 70 éves korában is énekórákra járt, és 80. születésnapján is fellépett még. Talán ő volt az utolsó igazi operettprimadonna, még idős korában is, csaknem élete végéig.
Budai Éva
rovatvezető
(forrás: wikipedia)
DALSZÖVEG
Nem él jobban kínában sem a kínai császár,
Mint, amikor a szívemre a búbánat rászáll
Magamat nem nyúzatom, szívemet sem zúzatom
Három veder pezsgő mellé csak a cigányt hozatom,
Ha csikorgós kedvem támad, csak ezt húzatom
Hajmási Péter, Hajmási Pál
A barométer esőre áll,
Ne búsulj rózsám, mert az egy garast sem ér,
Ne búsulj lesz még szőlő,lesz még lágy kenyér,
Hajmási Péter, Hajmási Pál
A barométer nem imponál,
Húzatom agyba-főbe,beugrom a nagybőgőbe
Hajmási Péter-Pityke Pál.
Ne húzd, hogy a szerelemnek boldogság a vége,
Ne húzd, hogy a szerelemért hűség jár cserébe.
Húzd, hogy hervad a virág, húzd, hogy komisz a világ.
Húzd el azt, hogy rosszul jár a lány, ha csókért szívet ád,
Húzd el, hogy a szerelem, csak csalfa délibáb
Hajmási Péter, Hajmási Pál
A barométer esőre áll,
Ne búsulj rózsám, mert az egy garast sem ér,
Ne búsulj lesz még szőlő, lesz még lágy kenyér,
Hajmási Péter, Hajmási Pál
A barométer nem imponál,
Húzatom agyba-főbe,beugrom a nagybőgőbe
Hajmási Péter-Pityke Pál
Legfrissebb hozzászólások