Gyermek és iskolás éveit, valamint az iskolai szüneteket édesanyja szülőfalujában a Zala megyei Türjén töltötte. A családot a nagy gazdasági világválság hajtotta Szolnokra, ahol az apa egy hentesüzletben dolgozott segédmunkásként, míg az anya raktári kisegítő volt egy nagykereskedőnél.
A Tiszaparti Állami Elemi Népiskolában figyelt fel a szegény, de éles eszű diákra az igazgató, aki 1942-ben beíratta tehetséges tanítványát a szolnoki Verseghy Ferenc Gimnáziumba. Később keszthelyi premontrei gimnáziumban folytatta tanulmányait és ott is érettségizett, egyúttal a Csányi László népi kollégium lakója volt. Ezután a Petőfi Akadémiára irányították, de a tisztképzésből a szíve miatt kiszuperálták. Az Idegen Nyelvek Főiskolájára került, ahol orosz szakon tanult. Egyúttal az MTI munkatársa lett, ahonnan Nagy Imre első miniszterelnöksége idején a korábbinál kissé merészebb hangvétellel próbálkozó Szabad Nép szerkesztőségébe helyezték. Nagy Imre leváltását követően azonban ő is áldozatul esett a klikkharcnak. A velencei állami gazdaságról írt, meg sem jelent cikke miatt fegyelmivel kirúgják a laptól.
1956-ban pár nap késéssel csatlakozott az október 23-én alapított Igazság című lap szerkesztőségéhez. A Nagy Imre miniszterelnök szócsövének számító újság főszerkesztője Obersovszky Gyula volt. Szilvási riportokat, publicisztikákat írt, egyúttal olvasószerkesztője is volt az újságnak. November 4. után pár hétig bujkált. Majd néhány hónap után az MTI külpolitikai főosztályán lett rovatvezető és kiadványszerkesztő. Innen 1957 végén kirúgták, mert az év nyarán Obersovszky Gyula perében ő volt a mentőtanú. Ezek után az Újítók Lapja olvasószerkesztője, majd a Delta főszerkesztő-helyettese volt. Az 1990-es években, már nyugdíjasként a Bridge című üzleti lap olvasószerkesztőjeként dolgozott.
Romantikus-kalandos történetei, olvasmányos lektűrjei, melyek népszerűvé tették, saját megfogalmazásában „hobbi alkotások” voltak. Első regénye az 1953-ban megjelent Középiskolások.
A hírnevét megalapozó első regényciklusában a kalandos elemek uralkodtak. Később jöttek a „mai témájú” kötetek. Ennek az időszaknak a leghíresebb regénye az Albérlet a Síp utcában. A nyolcvanas évek közepére megcsömörlött. A fennálló rendszert javíthatatlannak ítélve, nekilátott nagyívű történelmi tablója, a Jegenyék-ciklus megírásához, melyen egészen haláláig dolgozott. Ezzel a regénysorozattal a Kiegyezés korától az általa csak „gatyaváltásnak” hívott rendszerváltásig szerette volna bemutatni egy család történetét. Élete végéig 27 regényét adták ki, nyolcat külföldön is.A Petőfi Irodalmi Múzeum még ma is több kiadatlan Szilvási kéziratot őriz.
Egyik legérdekesebb regénye A NÉMA. Ebben a regényben egy öntörvényű narkós, csöves életében az önpusztító magatartás eredetét, természetét kíséri figyelemmel egy, a családja ellen lázadó „kádergyerek” alakjával. Letár Balázs gondolataiból a napjainkban mind járványosabb életérzés, az elidegenedésnél is bénítóbb tudatos közöny képlete is kirajzolódik. Néhány fontos mondat ebből a regényből:
• Önmagamat tönkre csak magam tehettem..
• Tudom, hogy moslék a világ, de ne loccsantsák minden nap többször a tányéromba. Önállóan is el tudom látni magam rossz közérzettel.
• Az önuralommal megvert emberek fegyelmezett kétségbeesését szörnyűbb látni, (…) mint a fegyelmezetlenek zokogását, jajgatását hallgatni.
• Minden gyerek a maga módján tépi el a pórázt, amit a nyakán érez, akár van rajta, akár nincs.
• Ne becsüld túl a korosztályodat. Amióta világ a világ, sohasem voltak még ennyire infantilisek benne a tinédzserek, mint ebben a mi elektronikus korunkban. Panaszkodtok, jajgattok, sírtok, hogy egyéniségek akartok lenni, de csak csordában tudtok létezni.
• Minden élő úgy jön a világra, hogy nem akarta. Az állat is, az ember is. De az ember abban különbözik az állattól, hogy gondolkodhat, és gondolatainak megfelelően cselekedhet. Megszüntetheti azt az állapotot, amelybe akarata ellenére kényszerült. Megszüntetheti az életét.
• Egy másodpercig látsz: látod a titkot. Te vagy a titok. Egy másodpercre mindennek jelentése van.
Legfrissebb hozzászólások