A 20. századi cseh irodalom egyik legmeghatározóbb alkotója. Ő használta először a robot szót az 1921-ben megjelent R.U.R. című játékában.
Az Óriás-hegység lábánál fekvő faluban született, ahol apja orvos volt A család később egy közeli kisvárosba, Úpicébe költözött. Először itt járt gimnáziumba, innen egy Ausztria-ellenes szervezetben való részvétele miatt távoznia kellett, a középiskolát Brnoban fejezte be. Tanulmányait a prágai Károly Egyetemen filozófia szakon folytatta. Utána Berlinben és Párizsban is tanult. Doktori disszertációjának témája a pragmatista filozófia és esztétika volt.
A második világháború elején megtagadta, hogy elhagyja az országát annak ellenére, hogy a Gestapo közellenségnek számította őt. Hamarosan, 1938.december 25-én meghalt kétoldali tüdőgyulladásban. Testvére, Josef Čapek, festő és író, Bergen-Belsen koncentrációs táborban halt meg.
Čapek magas intelligenciával és humorral írt különböző témákról. A könyveit leginkább az érdekességük és a pontos, élethű környezet-leírásuk miatt ismerik. Részben sci-fi íróként is azonosítják, aki jóval a science fiction önálló műfajjá válása előtt írt ilyen témájú könyveket. Őt tartják a klasszikus, nem mai tudományos-fantasztikus irodalom egyik megalapítójának, mely műfajban a jövőbe tekintés, például űrutazás, a társadalmi fejlődés a fő téma. Munkái közül sok vitatja meg olyan forradalmi találmányoknak és eljárásoknak az erkölcsi és más szempontjait, amikre már számítottak a 20. század első felében. Ezek közé tartoznak a tömegtermelés, az atomfegyverek és az intelligens lények, például robotok. Eközben olyan társadalmi katasztrófáktól való félelmet fejezett ki, mint a diktatúra, az erőszak, és a vállalatok korlátlan ereje.
A többi könyve és játéka detektívtörténet (de azon túlmutató, mély filozofikus tartalmú irodalmi mű), regény, tündérmese és színházi játék. Néhány munkája megpróbál választ adni az ismeretelmélet ama kérdésére, hogy mi a tudás. Később az 1930-as években a brutális náci és fasiszta diktatúrák fenyegetésére koncentrált.
Néhány érdekesség róla:
• A Futurama tudományos-fantasztikus rajzfilm sorozatban van egy bolygó, a Chapek 9, amely teljes egészében robotok által lakott, ez egy utalás a robot kifejezés kitalálójára.
• A Rekviem Matuzsálemért című Star Trek epizódban az android, Rayna Kapec az ő tiszteletére lett így elnevezve.
• Legalább két számítógépes programnyelvet is elneveztek róla:
• KAREL programnyelv FANUC robotoknak.
• Karel, egy tanítási eszköz, amitől azt kívánták, hogy kezdőknek mutasson be programozást; a diákok utasítanak egy robotot (szintén Karel).
• A Red Faction nevű számítógépes játékan van egy Dr. Capek nevű karakter, aki nanotechnológiával kapcsolatos kísérleteket végez.
• Heinlein DOUBLE STAR-jában van egy Dr Capek.
Néhány gondolat tőle:
• Egy valóságot át tud élni az ember, de kettőt egyszerre csak álmodni tud, és annak, aki egyszerre két világban bolyong, nincsen talaj a talpa alatt, az csak zuhan az űrben, és nincs mihez mérnie zuhanását, mert ha az ember zuhan, a csillagok is vele zuhannak.
• A vers – az a belső valóság. A vers szabad, szürreális képzetek egymásutánja, amelyet a valóság a költő tudata alatt életre hív. Látási és hallási asszociációk sora. És az olvasónak alá kell vetnie magát ezeknek az asszociációknak (…) akkor érti meg őket.
• Nagy szerelem az, ha két ember egy életen át megérti egymást, megfér egymással, odaadó és hűséges.
• Ha a becsületért, igazságért, szabadságért nem fizetnek élettel, nem lenne olyan roppant, olyan felbecsülhetetlen értékünk.
Legfrissebb hozzászólások