Az angolok szerint a keresztrejtvényt Arthur Wynne találta fel a 19. században. A játék azonban az USA-ban indult igazi fejlődésnek. Az első, mai értelemben vett keresztrejtvények a New York World 1913. december 21-i, vasárnapi mellékletében jelentek meg.
A keresztrejtvény a nyomtatott sajtóban megjelenő egyik legnépszerűbb játéktípus. Népszerűsége abban keresendő, hogy élvezetéhez igen kevés eszköz szükséges, egy ceruza és egy radír. A játék lényege az, hogy a kérdés vagy meghatározás megoldását egy négyzetrács sorába vagy oszlopába kell beírni, amelynek minden fehér mezőjére egy-egy betű kerül. A szavak elválasztására általában fekete mezők szolgálnak, de vannak olyan rejtvények is (például a francia sajtóban), amikben csak egy – függőleges vagy vízszintes – rácsvonal szolgál erre a célra.
Célja elsődlegesen szórakoztatás, időtöltés. A jó keresztrejtvény szinte kényszeríti a fejtőt, hogy az ábrát a lehető legteljesebben kitöltse. Ehhez mindenképpen időre van szükség, így a szabadidő eltöltésének egyik módozata. Ugyanakkor a jó rejtvény ismereteket is közöl, vagy a fősorok (a megfejtendő feladat) nyújtanak új információt valamilyen életbölcsesség, ismert emberek nevei, vagy másmilyen érdekes információ formájában, vagy pedig egyes rész-megfejtések formájában. A beírandó szavak legnagyobb része közismert, a maradék rész valamilyen kevésbé ismert információra vonatkozik. Az arány attól is függ, milyen szintű rejtvényfejtőnek szánják a rejtvényt. Harmadrészt pedig fejleszti a szókincset és a kifejezőkészséget is. Ezt a meghatározások és a beírt szavakon keresztül teszik.
Típusai: hagyományos négyzetrácsos, olasz, szerkessze újra (fekete négyzetek nélküli), skandináv (a meghatározások a fekete négyzetek helyén vannak), betű-szám (egy-egy betűt egy-egy szám helyettesít), minden kezdet nehéz (a megfejtések bármely irányban beírhatók), plusz egy vicc, ábécében (a beírandó szavak csoportosítva vannak)
A keresztrejtvény 1925. január 22-én Magyarországra is megérkezett. A Ma este című lap hasábjain megjelent feladványt Kristóf Károly fiatal újságíró szerkesztette, miután meglátta az angol lapokban közölt négyzetrácsos feladatokat. A legenda szerint, amikor elkészült saját rejtvényével, szerette volna kipróbálni valakin. Leszaladt az EMKE kávéházba, ahol egy fiatalember a verseskötetét árulta. Fölhívta a szerkesztőségbe, leültette, majd elébe tette a feladványt. A fiatalember a trükkös négyzetháló láttán azt mondta: Van nekem elég rejtvény az életemben! – azzal felállt, és elment. Később József Attila néven lett a magyar költészet halhatatlanja. Kristóf Károly egyébként több keresztrejtvénnyel nem próbálkozott, de alapító tagként dolgozott az 1957-ben elindított Füles rejtvényújság szerkesztőségében.
VICCES TALÁLÓS KÉRDÉSEK KERESZTREJTVÉNYEKBŐL:
– Hol lakik az alkoholista?
– Az üveghegyen túl.
– Mi az: három dimenziós közlekedési eszköz?
– Térfogat.
– Miért kopog a facipő?
– Mert nem éri el a kilincset.
– Mit csinál az asztronauta, ha szomjas?
– Űrkutat ás.
– Mi az: sínen megy és vonat?
– Találós kérdés.
– Mi a hasonlóság a síléc és az íróasztal között?
– Egyikben sincs mazsola.
– Mi a legkisebb favicc?
– Fűrészpor.
– Mi az: pici, piros és a sarokban áll?
– Ribizli büntetésben.
– Mi az: csontváz a bokorban?
– A tavalyi bújócska győztese.
– Hogyan lehet felismerni a kezdő tűzoltót?
– Elég könnyen…
– Mondj egy téli zöldséget!
– Síparadicsom.
– Miért nem lehet a Lánchídon biciklizni?
– Mert nincs rajta pedál.
– Mi csillapítja a farkaséhséget?
– Piroska.
– Hogyan kelti fel Hófehérke a hét törpét?
– Seven up!
– Mi az átlátszó fém?
– Drótkerítés.
– Mi jut eszedbe december 24-éről?
– Az év egyetlen napja, ami december 23. és december 25. közé esik.
– Mi a különbség a teológus és a geológus között?
– Ég és föld.
Legfrissebb hozzászólások