A hírt felesége, Olga Menzelová tette közzé a Facebook-oldalán.
Első filmjeitől kezdve mind a hazai, mind a nemzetközi szakma számon tartotta alkotásait. A legtöbb filmjét Bohumil Hrabal novelláiból, regényeiből készítette. Az Oscar-díjat, a világhírt hozó Szigorúan ellenőrzött vonatok (1966) is Hrabal kisregényből készült. A Pacsirták cérnaszálon (1969) című filmje két évtizedig nem játszhatták a mozik, mert betiltott alkotás volt.
A Mesés férfiak kurblival (1978) nosztalgikus vígjáték a némafilm korszakáról szól. A vándormozisok életét mutatja be. Az újabb világsikert a Hrabal kisregényből készült Sörgyári capriccio (1980) hozta meg.
Ezt követő alkotásai: Koldusopera (1991), Iván Csonkin közkatona csodálatos kalandjai (1996) a menzeli melodaramatikus, nosztalgiával teli cseh vígjáték újabb remekei. És kihagyhatatlan a sorból az Őfelsége pincére voltam (szintén Hrabal).
Közismert volt a barátsága sok magyar művésszel. Játszott több magyar filmben (például Szívzűr – Böszörményi Géza, Felhőjáték – Maár Gyula, Franciska vasárnapjai – Simó Sándor, Az ajtó – Szabó István); színdarabot is rendezett Magyarországon. A Katona József Színházban, Carlo Gozzi Szarvaskirály című darabját vitte színre. Tanított a londoni filmfőiskolán. A cseh új hullám kimagasló alakját, Jiří Menzel 2020. szeptember 5-én, szombaton, otthonában érte a halál.
JIRI MENZEL: HÁT, NEM TUDOM… (tárcák – részlet a könyvből)
EBBEN A BETEG VILÁGBAN MINDIG VAN MIÉRT TILTAKOZNI
XLI.
Alighogy benő a feje lágya, a fiatal ember azt tapasztalja, hogy a világ nem olyan tökéletes, amilyennek ifjonti lelkesedésében elképzelte. Ezért elhatározza, hogy jobbít a világon. Ehhez azonban a jó szándék kevés, elhatározását a világgal is nyomatékosan tudatnia kell. Erre való a tiltakozó nagygyűlés, a falfirka, az éhségsztrájk, a kirakatbetörés, az autó felgyújtása. Ebben a beteg világban mindig van miért tiltakozni, attól függően, hogy milyen brosúrát nyomnak először a fiatalkorú világmegváltó kezébe, vagy milyen ötletekkel, eszményekkel és egyszerű megoldásokkal rukkolnak elő legjobb barátai, korosztályának tagjai.
Ilyen első pillantásra nyilvánvalónak tetsző igazságtalansága a világnak, hogy az ember haszonelvűen viszonyul az állatokhoz. Ez igen közkedvelt és igen alkalmas alap a tiltakozáshoz. Természetesen könnyebb és látványosabb a szerencsétlen állatokat védelmezni, mint az embereket. Ha nem így lenne, a tiltakozók nem a McDonald’s előtt demonstrálnának, hanem valamivel odébb, a Köztársaság téren, ahol nem fasírozottat árulnak, hanem kábítószerrel üzletelnek. Izgalmas sportmutatvány, ha valaki Pardubicében a lovak elé veti magát, látványosabb és persze veszélytelenebb a tengerimalacokat meg a fehér egereket megmenteni a vérszomjas kutatók karmaitól, mint védelmünkbe venni a helyi banda terrorizálta nyugdíjast.
Úgy hírlik, nagy patkányirtás készül Prágában. Egerek és patkányok százezreire halál vár. Már látom, ahogy a csatornanyílásoknál fiatal idealisták gyülekeznek, és tiltakoznak, és tiltakoznak, és tiltakoznak, és keblüket felemelő érzés feszíti, hogy tüntetésükkel hozzájárulnak az emberiség jobbításához.
Hát, nem tudom…
Prágában legutóbb a cirkusz előtt tüntettek. Én sem vagyok az állatidomítás híve, de ha egy fiatal ember az igazságos világért akar tenni valamit, inkább egy másféle, veszedelmesebb és világszerte jóval elterjedtebb idomítás ellen kellene tiltakoznia. Nevezetesen az emberek idomítása ellen.
Legfrissebb hozzászólások