Isten éltesse!
Hegedüs Géza író iránti tiszteletből, a névegyezés miatt használja pályafutása kezdetétől a Hegedűs D. Géza művésznevet.
Édesapja az ibrányi pedagógus és amatőr színházszervező (később a művelődési ház igazgatója) nagy színházkedvelő volt. Hegedűs D. Géza nagyapja építette a falu moziját családi házuk mögött, amelynek államosítása után mozigépésze maradhatott. Hegedűs D. Géza már fiatalon számos filmet látott, ismerte a vászonról és a – család által járatott – Film Színház Muzsika című újságból a színészeket, illetve az iskola könyvtárbán is sokat olvasott.
Debrecenbe járt építészeti technikumba, de csak az irodalomórán érezte jól magát, ezért fokozatosan a színház és a mozi felé fordult az érdeklődése.
Kibontakozásában sokat segítettek tanárai, rendezői, az emblematikus, nagy elődök (Soós Imre, Szirtes Ádám, Horváth Teri és Törőcsik Mari), Horvai István és Kapás Dezső pedig iskolateremtő színészpedagógusai voltak.
Hegedűs D. Géza 1975-ben szerezte meg a Színház- és Filmművészeti Főiskolán az oklevelet, és harmadév végén – Várkonyi Zoltán hívására – a Vígszínházhoz szerződött, ahol már fél éve gyakornokoskodott, és melynek azóta is tagja. Először a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról musicalben játszotta Bill szerepét, de a Harmincéves vagyok című musicallel debütált.
Pályafutása során Fejes Endre, Déry Tibor, Spiró György, Marton László és az egész Vígszínház „Európa-szigete” is nagy hatással volt rá. Játszott többek között az egri Gárdonyi Géza Színházban, a Szputnyik Hajózási Társaság – Modern Színház- és Viselkedéskutató Intézet – Laborral, a Fügével (Függetlenek Egymásért) és a Szakkör nevű alkalmi formációval.
Érdekesség, hogy harmincévesen majdnem otthagyta a színészetet, gyerekorvosnak tanult volna (még épp belefért az orvoskaron a felvételi korhatárba), de váratlanul jött egy felkérés a Radnóti Színpadról, Görgey Gábor Ünnepi ügyelet című kamaradarabjának főszerepére, így a pályán maradt.
Mozgalmas időszak volt az életében, amikor a 70-es, 80-as évek fordulóján szerepelt egy olasz–magyar koprodukciós, a Boccaccio Magyarországon, avagy a zsarnok szíve című Jancsó-filmben, melynek Velencében részt vehetett a bemutatóján, miközben az 1982-ben készült Liszt Ferenc életéről szóló filmsorozatot forgatta Szinetár Miklós rendezésében, mely ürügyén bejárhatta Európát, de párhuzamosan Budapesten, a színházban is játszott. Számos filmszerepben látható és hallható.
Első rendezése az 1987-es Kőműves Kelemen rockballada volt. Tordy Géza, a Pesti Színház akkori művészeti vezetője kereste meg a feladattal, mely igen jelentős volt az életében, innen indult a rendezői pályafutása.
1987 óta tanít a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, ahol 1990 és 1993 között elvégezte a színházrendezői kiegészítő szakot is, továbbá 2000-ben DLA fokozatot szerzett. Doktori disszertációjának címe „Tagadópróba”, melyet Várkonyi Zoltánról, az iránta érzett tiszteletből írt.
2000 óta a MASZK Országos Színészegyesület elnökségi tagja, 2005-től elnöke. Itt az egyesület által az alapításkor felvállalt színházi szolidaritás – az idős és rászoruló színészekre való odafigyelés – mellett a fiatal pályakezdők támogatásának, a MASZK ösztöndíj-rendszer kezdeményezője is. 2006-tól a Magyar Színházi Társaság elnökségi tagja. 2007-ben beválasztották a Halhatatlanok Társulatába. 2011 novemberében az Előadó-művészeti Tanács (EMT) helyett, az előadó-művészeti bizottságok mellett megalakult szakmai fórum, a Nemzeti Előadó-művészeti Érdekegyeztető Tanács (NEÉT) testületébe – a többi taggal egyetemben – intézmények, szakmai érdekvédelmi szervezetek delegálták (megbízatásának időtartama 4, legfeljebb 8 év).
Nős, két lánya van.
DÍJAI
Jászai Mari-díj (1980)
Hegedűs Gyula-emlékgyűrű (1982)
EMeRTon-díj (1988)
Érdemes művész (1989)
Ajtay Andor-emlékdíj (1993, 1998, 2001, 2012)
Radnóti Miklós antirasszista díj (2005)
Harsányi Zsolt-díj (2006)
Ibrány díszpolgára (2006)
Kiváló művész (2007)
A színikritikusok díja (2007)
Örökös tag a Halhatatlanok Társulatában (2007)
Roboz Imre-díj (2008)
Gundel Művészeti Díj (2008)
Kossuth-díj (2009)
XIII. kerület díszpolgára (2011)
Amfiteátrum-díj (2014)
Vígszínház-díj (2014)
FILMJEI
imdb.com
JELENLEGI SZÍNHÁZI SZEREPEK
A pestis – monodráma (Vígszínház, Házi Színpad)
Parris tiszteletes (Istenítélet – A salemi boszorkányok)
Timon (Athéni Timon – Ódry Színpad)
Öreg (Kvartett – Pesti Színház)
Anton Szkvoznyik-Dmuhanovszkij, polgármester (A revizor – Vígszínház)
Tevje, tejesember (Hegedűs a háztetőn – Vígszínház)
Peacock (Koldusopera – Vígszínház)
Égeon (Tévedések vígjátéka – Vígszínház)
Balu (A dzsungel könyve – Pesti Színház)
MŰSORON LEVŐ RENDEZÉSEI
A dzsungel könyve (Pesti Színház)
Sógornők (Pesti Színház)
Budai Éva
rovatvezető
(források: http://hdg.hu – wikipedia.hu, fotók: vigszinhaz.hu)
Legfrissebb hozzászólások