Van Párizs szívében, a Latin negyedben, egy Szajnára kifutó sikátor, ami a francia főváros legkeskenyebb utcácskája. A 26 méter hosszú, 1,8 méter széles utca egyedisége nem csak méreteiben, hanem különös nevében, és az azt kísérő legendában rejlik. A neve ugyanis „A Halászó Macska utcája” (rue du Chat-Qui-Pêche).
E különös nevet mi magyarok elsősorban Földes Jolán „A halászó macska uccája” című, 1936-ban megjelent önéletrajzi ihletésű regényéből ismerhetjük, amellyel annak idején elnyerte a londoni Pinker könyvkiadó nemzetközi regénypályázatának első díját. A mű igazi bestseller lett; két éven belül a magyaron kívül tizenkét nyelven jelent meg.
Eredetileg Fürdők sikátora, majd a Rókák utcája, később Árudák utcája, Mosónők Új utcája nevet viselte, végül megkapta az egyik ottani halászfelszereléseket árusító bolt nevét, amelynek cégére egy macska volt.
De vajon miért éppen „halászó macska”? A legenda szerint egy Dom Perlet nevű alkimista (más verzió szerint kanonok), lakott itt, akinek állandó kísérője egy fekete macska volt. Az okos állat lejárt a Szajna partjára, mancsával ütögette a vizet, amire a halak odagyűltek, s már csak ki kellett kapnia azokat. Egy alkalommal három diák tanúja volt a boszorkányos halászatnak, s ez lett a macska veszte. A diákok elhíresztelték az esetet, s társaikkal együtt meggyőződésükké vált, hogy valóban boszorkánysággal van dolguk, a fekete macska és a kanonok egy és ugyanaz a személy, sőt, maga az ördög! Hogy meggyőződjenek igazukról, nem sokat teketóriáztak: fogták a szegény állatot és nemes egyszerűséggel behajították a Szajnába. Többé nem látták, ráadásul – a diákok legnagyobb örömére – nem sokkal rá a macska gazdája is eltűnt, … hogy aztán néhány hónappal később újra előkerüljön. Arról már nem szól a fáma, hogy a megbüntetett diákok megbánták-e tettüket, mint ahogy arról sem, miként reagáltak, amikor meglátták, hogy az alkimista társaságában ismét ott van a fekete macska… 🙂
A Recto Verso együttes 2004-ben dalban emlékezett meg az utcáról – íme, egy klip, Guéguèl rajzaival:
(A Paris Zig-zag és Wikipédia cikkei alapján; képek: Wikimedia Commons [CC BY-SA 4.0])
Kapcsolódó írások:
Fekete István: Párizsi szösszenetek című rovatban eddig megjelent írások
Fekete István: Szabadság lángja – Párizsi szösszenetek 1.
Fekete István: Eiffel tudósai – Párizsi szösszenetek 2.
Fekete István: Lutécia amfiteátruma – Párizsi szösszenetek 3.
Fekete István: A legkeskenyebb utca – Párizsi szösszenetek 4.
Fekete István: Lenyakazottak temetője – Párizsi szösszenetek 5.
Legfrissebb hozzászólások