„A krimi koronázatlan királynője”.
Mary Westmacott álnéven romantikus regényeket is írt, de az utókor számára inkább mintegy 80 detektívregénye és nagy sikereket arató West End-i színpadi darabjai miatt emlékezetes. A Guinness Rekordok Könyve szerint William Shakespeare könyvei és a Biblia után az ő regényeit adták ki a harmadik legnagyobb példányszámban az egész világon.
Színpadi darabja, a The Mousetrap (Egérfogó) tartja az első előadást követően a leghosszabb időn át játszott előadás rekordját: elsőként 1952-ben mutatták be az Ambassadors Theatre-ben Londonban, és még ma is (2016) játsszák.
Agatha Mary Clarissa Miller néven látta meg a napvilágot. Anyja angol, míg apja amerikai származású. Édesapja betegeskedése, valamint a család anyagi helyzetének romlása miatt költöztek Párizsba. Itt tanult meg hallás után rendkívül jól franciául, és itt kezdett el zongorázni tanulni. A zene és az opera szeretete egész életét végigkísérte, kiskorában titokban operaénekes akart lenni, ez az álma azonban sosem valósult meg.
1912-ben ismerte meg Archibald Christie-t, a Royal Flying Corps pilótáját egy táncestélyen, akivel összeházasodtak. Az első világháború ideje alatt a torquayi kórházban ápolónőként, majd vizsgáit letéve egy új gyógyszer-laboratóriumban dolgozott. Ekkor formálódott meg benne a regényírás gondolata, melyben mérgezéssel követnék el a bűncselekményt, és egy detektív alakja is, aki kideríti az igazságot. Ő a híres Hercule Poirot, a zseniális belga nyugalmazott nyomozó, aki a háború viszontagságai miatt menekült Angliába. A könyv elkészültével Agatha elküldte a kéziratot hat kiadónak, azonban mindenhol elutasították. Néhány év múlva jelent meg Az Ackroyd-gyilkosság, mellyel elindult a világhírnév felé.
A második világháború alatt is segédkezett a kórházban és rendszeresen kísérte el második férjét ásatásokra. Ezek az expedíciók adták az ötletet több híres művéhez is, például a Gyilkosság Mezopotámiában-hoz vagy a Halál a Níluson-hoz.
Férjét régészeti munkásságának elismeréseképpen 1968-ban lovaggá ütötték, ő pedig 1971-ben megkapta a Dame Commander of the British Empire, azaz a brit birodalom lovagja cím női megfelelőjét.
Egészsége 1971-ben gyengülni kezdett, de folytatta az írást. 1976. január 12-én, 85 évesen halt meg.
(forrás: wikipédia)
Regényeit felsorolni szinte felesleges. Valóban mindenki ismeri, legalább egyet szinte mindenki olvasott tőle. Híres szereplői:
POIROT, a belga magándetektív, MISS MARPLE, amatőr nyomozó vénkisasszony, Ariadne Oliver, krimiírónő, Christopher Parker Pyne, nyugalmazott köztisztviselő, Harley Quin, titokzatos, tarka ruhás férfi, Arthur Hastings kapitány, Poirot barátja, Japp főfelügyelő, a Scotland Yard főfelügyelője, Poirot barátja.
Budai Éva
rovatvezető
Legfrissebb hozzászólások