Leonard Bernstein igazi sztárkarmester volt, egyike az első USA-ban született és az USA-ban tanult világhírű karmestereknek. Tíz évig vezette az Amerikai Egyesült Államok egyik legjobb zenekarának tartott New York-i Filharmonikusokat.
Édesapja szerette volna, ha a művészpálya helyett fia továbbviszi a családi vállalkozást, de ő zenészként akart érvényesülni, és meg is kezdte Bostonban tanulmányait, amit később a Harvardon folytatott. Egyetemi tanulmányai befejezése után nehezen talált magának karmesteri vagy zeneszerzői, zenészi állást.
1939-ben nyert felvételt a philadelphiai Curtis Intézetbe, ahol Reiner Frigyes lett a mestere. 1940-ben részt vett a Berkshire-i Szimfonikus Fesztiválon Tanglewoodban, ahol megismerkedett Szergej Alekszandrovics Kuszevickijjel, aki később szintén támogatta karmesteri karrierjét.
Leonard Bernstein az 1940-es évek elején alkalmi munkákból élt. 1943-ban lett a New York-i Filharmonikusok asszisztens karmestere. Szintén ebben az évben (novemberben) a megbetegedett Bruno Waltert helyettesítette a zenekar egyik koncertjén. A próbák nélkül vezényelt este hozta meg számára az igazi hírnevet, és ettől kezdve karrierje elkezdett felfelé ívelni.
Zeneszerzőként már korábban elindult a világhírnév felé az 1957-ben bemutatott West Side Story című musicallel. 1958-ban kinevezték a zenekar első karmesterévé.
Karmesterként több világ körüli turnén vett részt zenekarával, a főpróbákat nyilvánossá tette, és a hangversenyek előtt bevezető előadásokat is tartott. Bernstein 1969-ig vezette a zenekart. Életének ezt a szakaszát hang- és televíziófelvételek sokasága dokumentálja az utókor számára. Az utolsó húsz évben is sokat koncertezett a világ körül.
A hetvenes években egyetemi előadásokat tartott a Harvardon, karmester-kurzust vezetett Bécsben, és megírta a legtöbbet vitatott Mise című művét. Az 1980-as években rendszeresen fellépett az amszterdami Concertgebouw Zenekarral, a Bajor Rádió Szimfonikus Zenekarával, illetve többször adott koncerteket Bostonban és Los Angelesben is, az Izraeli Filharmonikus Zenekarral vett részt egy világ körüli turnén. 1990-ben nem sokkal azután halt meg tüdőrákban, hogy bejelentette visszavonulását a pódiumtól.
Néhány érdekesség Bernsteinről:
- Bernsteinnek asztmája volt, ami megakadályozta, hogy a II. Világháború alatt az amerikai hadseregben szolgáljon.
- Karmesterként jellemzőek volták rá a túláradó érzelmek, a színpadias gesztusok, nagy hangsúlyt fektetett a kifejező arcjátékra.
- Főleg az Egyesült Államokban, de szerte a világon is mai értelemben vett celebnek számított.
- 1948. március 20-án Budapesten, a Zeneakadémia nagytermében adott koncertet. Bernstein ez idő tájt teljesen ismeretlen volt hazánkban, így a hangversenyterem a koncert kezdetekor csak félig telt meg. Viszont a hangversenyt közvetítette a rádió is, és azok közül, akik rádión hallgatták az eseményt, végül többen is elmentek a koncertre. Bernstein visszaemlékezése szerint, amikor a második darab előtt végignézett a nézőtéren, a terem már megtelt. A szünet után pedig a tömeg már zsúfolásig megtöltötte a koncerttermet, és a kívül rekedtek közül sokan hangosan követelték a bejutást. A műsor után az öltözőben egy rögtönzött zenei összejövetelt tartott az érdeklődőknek: zongorázott nekik és a dzsesszről, valamint a modernt zenéről tartott kis előadást. Ezután a közönség a vállára vette, és így vitte vissza a szállodába.
- 1949. december 10-én szerepelt először a televízióban karmesterként a Bostoni Szimfonikus Zenekarral a Carnegie Hallban. A koncert, amely Eleanor Roosevelt felszólalását is magában foglalta, az Egyesült Nemzetek Közgyűlésének az emberi jogok egyetemes nyilatkozatának ratifikációjának egyéves évfordulóját ünnepelte. A koncertet az NBC közvetítette.
- 1951. szeptember 10-én vette feleségül Felicia Cohn Montealegre amerikai színésznőt, akitől három gyermeke született. Bár házasságuk viharos volt, amikor a nőről kiderült, hogy tüdőrákban szenved, gondosan ápolta Felicia 1978. június 16-én bekövetkezett haláláig.
- A közönséget értelmes „közlénynek” tekintette, aki valóban „tudásra és értésre vágyik”.
(Forrás: wikipedia.hu)
Legfrissebb hozzászólások