Mindössze kétéves volt, amikor édesapja meghalt. Gimnáziumi tanulmányait Aszódon, a Petőfi Sándor nyolc osztályos gimnáziumban végezte. Tanárai nagy hatással voltak rá, mint például Schéner Mihály festőművész. Innen három helyre is felvételizett: a szegedi orvosi karra, a Képzőművészeti Főiskolára, és a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmrendezői szakára.
Végül ez utóbbit választotta, ahova fel is vették, azonban – a család minden alapot nélkülöző kuláklistára kerülése miatt – hamarosan el is távolították. Ezután évekig járta sajátos, tehetségéhez méltatlan, de a művészetét mégis érlelő kálváriáját: volt földműves a szülőfalujában, olajbányász Bázakerettye olajmezőin, dekoratőr az ikladi Ipari Műszergyárban, dolgozott a Borsod megyei Tanács művészeti előadójaként, majd a forradalom után már megengedték, hogy világosítóként a filmgyárban is. tevékenykedhessen. Részt vett a városligeti Vajdahunyad várának restaurálásában, illetve több rajzfilm elkészítésében is közreműködött (pl. A két bors ökröcske).
Huszárik Zoltán műveiben gyakran és nyomatékosan megjelenik az elmúlás gondolata, a halál. Asszociációkra építve vált ki erős érzelmi hatást a nézőben. Ezt a motívumvilágot dolgozza fel az 1977-ben készült A piacere (ahogy tetszik) rövidfilm is, amely Major János sírkőfelvételeinek hatására született. Utolsó alkotásában, a Csontváry című filmben a különcnek tartott festőzseni és saját művészi portréját, hitvallását formálta eggyé, sajátos módon ábrázolva a művészegyéniség és a kor viszonyát.
Képi kultúráját, grafikus művészetét színház- és filmdíszlettervezőként is alkalmazta saját filmjeiben és könyvek illusztrátoraként is. Néha kisebb szerepeket vállalt egy-egy játékfilmben: Zöldár (rendező: Gaál István), Budapesti mesék (rendező: Szabó István), Holnap lesz fácán (rendező: Sára Sándor), stb., illetve színházban, rádióban is rendezett.
Huszárik Zoltán, akinek első játékfilmjét már életében a legnagyobb hazai alkotások között tartották számon, és akinek személyével nem tudott mit kezdeni a hatalom, 1981-ben hirtelen hunyt el mindössze 50 évesen.
Két legnagyobb filmje: a SZINDBÁD és a CSONTVÁRY.
Budai Éva
rovatvezető
(forrás: wikipedia)
Legfrissebb hozzászólások