Március 8-án tartjuk a nemzetközi nőnapot. Az ünnepen a férfiak virággal köszöntik a hölgyeket. Nem árt tudni, hogy mi áll a kedves gesztus hátterében. A patriarchális társadalmakban folyamatosan, akár életüket, testi épségüket kockáztatva igyekeztek és igyekeznek kiharcolni a nők, hogy egyenlő jogok és egyenlő lehetőségek illessék meg őket (egyetemre járhassanak, szavazhassanak, bérük ne alacsonyabb, hanem azonos legyen a férfiakéval stb.) .
Ez a nap a történelmet alakító, egyszerű nők napja is, illetve emlékezteti az emberiséget arra, hogy szerte a világon továbbra is különböző szintű kiszolgáltatott helyzetben, sokszor a férfiaktól függve kénytelenek élni a nők (például csak férfirokonuk engedélyével utazhatnak, azok kíséretében léphetnek az utcára, vehetnek igénybe orvosi ellátást, illetve beleszólásuk sincs abba, hogy kivel és mikor kötnek házasságot).
A március 8-i dátum egy 19. századi eseményhez köthető. New York utcáin 40 000 textiliparban dolgozó nő tüntetett 1857. március 8-án, hogy fizetésüket megemeljék, és emberibb munkakörülményeket harcoljanak ki maguknak. Több mint egy évszázaddal később, 1963-ban az Egyesült Államokban ugyan törvényt hoztak arról, hogy a nőket a férfiakéval egyenlő fizetés illeti meg, ennek ellenére még mindig lényegesebb jobban keresnek az erősebbnek mondott nem tagjai. Az Európai Unióban sem jobb a helyzet, hiába törvénysértő a díjazásbeli megkülönböztetés 1975 óta, a 2009. évi kampány, amit a nemek közötti bérszakadék megszüntetéséért indítottak sem járt egyértelmű sikerrel. A világ számos országában a nők kiszolgáltatottsága elkeserítő mértéket ölt, így a nemzetközi nőnap az ünneplésen túl maradt a figyelemfelhívás eszköze is.
Érdekességek:
- 1910. augusztus 28. és szeptember 3. között a II. Internacionálé VIII. kongresszusán határoztak arról, hogy a nők választójogának kivívása érdekében nemzetközi jelleggel nőnapot tartanak.
- A világon először Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban ünnepelték a nemzetközi nőnapot 1911. március 19-én.
- 1869-ben Wyoming szavazati jogot adott a nőknek, és így a női szavazati jog megadásában első államként szerepel.
- A Rákosi-diktatúrában a nőnap ünneplése kötelezővé volt.
- Svájcban csak 1971-ben kaptak választójogot a nők, illetve választhattak a férfiakkal azonos feltételek között (Franciaországban, Olaszországban 1949-ben, Ausztráliában 1967-ben).
- 2020-ban éppen 102 éve szavazhatnak a magyar nők (60 évvel azután, hogy a férfiak – akkor még – szigorú vagyoni és műveltségi cenzushoz kötve az 1848-as ötödik törvénycikk értelmében megkapták ugyanezt a jogot) 1918. évi első néptörvény mondta csak ki a nők szabad választójogát.
Legfrissebb hozzászólások