A Libri Könyvkereskedelmi Kft. egyedülálló irodalmi díjat hozott létre, amely ez év májusában kerül először átadásra. A kiadó egyik fő célja az olvasás népszerűsítése és az olvasás élményének átadása. A Libri fontosnak tartja azt is, hogy a kortárs magyar szép- és tényirodalmat előtérbe helyezze, és egy presztízsértékű díjjal megmutassa, melyik az a könyv, mely kiemelkedően jó, fontos, érdekes, megkerülhetetlen egy-egy év magyar könyves terméséből.
A Libri irodalmi díj egy szakmai presztízsdíj, melyet minden évben olyan könyv kaphat meg, ami nemcsak hozzánk, de kultúránkhoz is hozzá tesz valamit. A 2015-ös év könyves terméséből több körös szakmai szavazás során kerül ki a verseny győztese.
A szakmai bizottság által kiválasztott 10 könyvből álló listát az olvasók is megismerhetik és szavazhatnak az általuk legjobbnak tartottra. A legtöbb szavazatot kapó mű fogja elnyerni a Libri irodalmi közönségdíjat.
A szakmai zsűri tagjai 2016-ban: Fullajtár Andrea, színművész, Szilágyi Zsófia, irodalomtörténész, Bálint András, színművész és Károlyi Csaba, irodalomkritikus. A zsűri moderátora Vitray Tamás, újságíró.
A zsűri tagjai közül, Fullajtár Andrea Jászai Mari-díjas színészt, a Katona József Színház tagját kérdeztük a díjról és a zsűri munkájáról:
– Hogyan került kapcsolatba a Libri Irodalmi Díjjal? Hogy lett a zsűri tagja? Örült a felkérésnek?
A Libri keresett meg az ajánlattal. Nagyon örültem a felkérésnek.
– Miben különbözik a Libri által alapított díj más irodalmi díjaktól? Ön hogy látja ezt?
A Libri díj egy új és nagyon jó kezdeményezés a kortárs irodalom elismerésére. Azt hiszem, minden ilyen díjjal nyer a kultúra és ezzel mi, olvasók is.
– Ezidáig hogyan zajlott a zsűri munkája?
Egyszer találkoztunk személyesen, ahol a módszert beszéltük meg a majdani szavazásról. Azóta kizárólag praktikus kérdésekben e-maileztünk. Szerintem ez nagyon fontos ahhoz, hogy mindannyian kizárólag a saját benyomásainkkal érkezzünk majd a döntésre.
– Úgy tudom, eredetileg magyar-francia szakos tanárnak készült. Gondolom, így különösképpen közel áll Önhöz az irodalom. Mesélne erről kicsit?
Általános iskolától kezdve csodálatos magyar tanáraim voltak, akik a legfontosabbat adták át: az irodalom szeretetét. Ez a mai napig elkísér!
– Mikor szokott olvasni? Mit jelent Önnek az olvasás ebben a mai rohanó és digitalizált világban? Kikapcsolódás, művelődés, tájékozódás a világról? Milyen jellegű könyvek a kedvencei?
Számomra az a nyugodt befejezése egy napnak, ha az ágyamban olvashatok elalvás előtt. Kikapcsol, feltölt, elvisz egy másik világba.
Tulajdonképpen mindenevő vagyok, vannak periódusok, amikor életrajzokat olvasok, máskor nagyregényeket, nyaralni könnyedebb hangvételű könyveket szoktam vinni.
– Mit olvas most?
Jelenleg az utolsót olvasom a listás tízből.
Andrásfai Eszter interjúja
A Libri irodalmi díj és a Libri közönségdíj 10 döntős könyve:
Esterházy Péter – Szüts Miklós: A bűnös
Térey János: A Legkisebb Jégkorszak
Ungváry Krisztián: Magyar megszálló csapatok
Réz Pál: Tények és Tanúk – Bokáig pezsgőben
Bartis Attila: A vége
Dragomán György: Oroszlánkórus
Szvoren Edina: Az ország legjobb hóhéra
Nádasdy Ádám: A vastagbőrű mimóza
Forgách András: Élő kötet nem marad
Rakovszky Zsuzsa: Fortepan
A könyvekről és a díjról bővebb információ, továbbá szavazási lehetőség az olvasó által legjobbnak ítélt könyvre: a Libri honlapján.
Legfrissebb hozzászólások